Ayhan 24 Nisan 2015 Webmaster

Herkese Merhaba,

Bugün sizler için kendi sitelerimin hitlerini nasıl ölçtüğümü anlatacağım. Aslında webmaster forumlarındaki karşılaştığım sorulara karşık yazıyı yazmaya karar verdim. Öncelikle hitlerimi üç aşamada değerlendirdiğimi belirtmek isterim.

 • Anlık Kontrol
 • Düne göre Karşılaştırma
 • Detaylı Analiz
 • 1 – Anlık Kontrol

  Anlık kontrolden kastım canım sıkıltığında ne kadar hitim oldu diye kontrol etmektir. Bu iş için ben Jetpack eklentisini kullanıyorum. %100 doğru sonuçları göstermese de 3 aşağı 5 yukarı doğruyu gösteriyor. Ama benim için önemli noktası da farklı bir siteye gitmeme gerek olmaması. Jetpack Sayaç kullanıyorsanız üstteki Admin Bar’da seçenek çıkıyor.

  Jetpack Eklentisi

  Jetpack Eklentisi

  Bu kısma istediğiniz Her an tıklayarak istatistik bölümüne gödebilirsiniz. Dediğim gibi size gidişat hakkında bilgi verecektir. Ancak bazı zamanlarda biraz daha detay arıyorum. Dün şu ana göre hitlerin durumunu merak ediyorum.

  2 – Düne Göre Karşılaştırma

  Bu aşamada sitenin hitlerini biraz daha detaylı kontrol etmek istiyorum. Tekil hit ve çoğul hiti merak ediyorum. İkisinin de dün o andaki duruma göre % kaç değiştiğine bakıyorum. Bu sistem için Yandex Metrica sistemini kullanıyorum. Üye olmak için ;

  metrica.yandex.com

  Adresinden üye olup, verilen kodu sitenin header.h dosyasına eklemeniz gerekli. Eğer yapamazsanız yorumlardan sorarsınız, elimden geldiğince cevaplarım. Sisteme girdiğimizdeki ilk analiz ekranı;

  Yandex Metrica

  Yandex Metrica

  Daha sonra detaylı analiz içim tıklayıp, tekil ve çoğul hitleri kontrol edebilirsiniz. Ayrıca çok daha detaylı analizlere bakabilir, hatta ziyaretçilerin haraketlerine bile bakabilirsiniz.

  Yandex Metrica Analiz

  Yandex Metrica Analiz

  3 – Detaylı Analiz

  Detaylı analiz için kuşkusuz en iyisi kesinlik Google Analtyics‘tir. Sisteme Gmail hesabınızla giriş yapıp sitenizi kayıt ettirin. Daha sonra sistemden size bir kod verilecek ve bu kodu header.php içine yerleştirmeniz gerekiyor. Daha sonra sistem üzerinden canlı ziyaretçi takibinden tutun, gelen ziyaretçilerin kullandıkları işletim sistemlerine kadar hepsini analiz edebilirsiniz.

  Google Analytics

  Google Analytics  Dediğim gibi sorularınızı yorum olarak iletirseniz cevaplayabilirim. Bir sonraki yazıma kadar görüşürüz. Diğer yazılarıma da bakıp, yorumlarınızı esirgemeyin.

  Yazar :

  Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.  Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

  YORUMLAR

  1. Eren

   2 sene ago  

   Sadece Google Analtyics kullanıyorum başka bir servise başvurmam sanırım :)

  Daha fazla Webmaster
  Hürriyet Bumerang Nedir
  Hürriyet Bumerang Sistemi

  Herkese Merhaba, Bugün sizlere bloglarınızı hitlendirmek için ve gelir elde etmek için kullanabileceğiniz sistemlerden biri olan Hürriyet Bumerang sistemini anlatacağım....

  hit nasıl artar
  Hitim Neden Artmıyor ?

  Bir süredir çeşitli internet siteleri yönetiyorum kendi çapımda. Dolayısıyla da çeşitli webmaster forumlarında vakit geçiriyorum. Geçen zaman içinde çeşitli gözlemler...

  Kapat