Ayhan 18 Nisan 2017 Tanıtım

Son zamanlarda üniversite öğrencileri arasında girişimcilik çok yaygın bir istek halini aldı. Özellikle artan devlet destekleri ve internetin yaygınlaşması ile birlikte daha fazla şirket kuran kişiler görmeye başladık. Bu yazımda da sizlere şirket kurarken dikkat edilecek 5 husus hakkında bilgi vermek istedim. Eğer aranızda şirket kurmak amacında olanlar varsa, bu yazı sayesinde sizde bir ön bilgi almış olursunuz. İsterseniz hemen başlayalım.

Girişimcilik

Girişimcilik

1 – Şirket İsminizi Önceden Belirleyin

Bu maddeyi görünce her şeyi yaptık da bir bu mu kaldı diyenleriniz vardır. Ancak emin olun ki bu konuda çok fazla vakit kaybedeceksiniz. Çünkü seçeceğiniz isim sizin uzun yıllar yüzünüz olacak. Bu nedenle seçeceğiniz ismin akılda kalıcı ve kötü çağrışımlar yapmaması gereklidir. Ayrıca düşündüğünüz isimle aynı alanda çalışan bir firma varsa sizin de alamayacağınızı bilmeniz gerekiyor. İsim ve soy isim kullanmak bence mantıklı değil. Ben bu noktada kısaltmalar ve birleştirmeler öneriyorum. Benim eski şirketim TASarım ve KONtrol kelimeleri birleşiminden oluşmuştu.

2 – Yapacağınız İş Para Kazandırır mı İyi Düşünün

Genelde girişimcilik hayalleri kuran kişiler kendi akıllarına gelen fikrin en iyisi olduğu düşüncesine kapılırlar ve fikrinin aslında gerçekten para kazandırıp kazandırmayacağını dikkate almaz. Oysaki ticaretteki en önemli husus para kazanmaktır.

3 – Ortağınızı Doğru Seçin

Genellikle ülkemizde gerek psikolojik destek gerekse maddi destek açısından ortaklı girişimler çok yaygındır. Bu noktada çok dikkatli olmanız gerekiyor. En iyi arkadaşınız iyi bir ortak olacak diye bir şey yok. Aynı yeteneklere sahip kişiler genelde iyi ortak olamaz. En az bir kişi pazarlama işini sırtlayabilmelidir.

4 – Mali Müşavirinizi Doğru Seçin

Kuracağınız şirketin büyüklüğüne göre ister mali müşavir isterse muhasebeci ile çalışın, işini çok iyi bilen bir olması çok önemlidir. Yeri geldiğinde sizin ekonomik olarak sıkıntıya girmenizi engelleyecek, yeri geldiğinde size iş bulabilecek birileri ile çalışmalısınız. Unutmayın mali müşavirinizin bilgisi size çok şey katacak. Bu alanda Mali Müşavir Halil Hazer size yardımcı olabilecek kişilerden biridir.  Hem mali hem hukuki açıdan size yardımcı olabilecek Halil Hazer ile Linkedin üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

5 – İş Disiplininizi Kaybetmeyin

Kendi işini yapmanın en büyük sıkıntısı iş disiplinini kaybedip zamanla çalışmayı unutmaktır. Sizi çalışmaya iten birisinin olmasına gerek yok. Daha doğrusu birisinin olmasını istemiyorsanız, kendiniz çalışmanız gereklidir.

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

Daha fazla Tanıtım
Çok Özel
Çok Özel Bahar Çekilişi ile Muhteşem Hediyeler Sizi Bekliyor!

Son dönemlerde teknoloji haberleri ve sosyal içerik platformları arasında parlayan yıldız olarak beliren Çok Özel isimli bilgi portalı düzenlemiş olduğu...

Ayakkabı
Hepgiyim’den Spor Ayakkabı Alışverişim

Evet her sene olduğu gibi yaz ayları ile birlikte artık alışveriş sezonu da gelmiş bulunuyor. Özellikle İzmir gibi yazın çetin...

Kapat