Ayhan 25 Mart 2015 SEO
SEO Nedir ?

SEO Nedir ?

Merhaba Arkadaşlar,

Bu aralar kendi WEB sitelerim için çalışmalar yürütüyorum. Ve dolayısıyla her webmaster gibi bende sonun SEO Nedir sorusu ile karşı karşıya kaldım. Tabi hemen araştırmaya ve çalışmaya başladım. Bundan sonra da vakit buldukça buradan paylaşımlarda bulunacağım. Ancak dikkatinizi çekmek istediğim nokta şudur. Ben internet alemindeki her 100 kişiden 95’i gibi SEO Uzmanı DEĞİLİM. Dolayısıyla vereceğim bilgiler kendimin edindiği bilgilerdir. Size bir garanti vermiyorum. Sadece kendi araştırmalarım sonucu edindiğim bilgileri paylaşacağım. Bu dediğime rağmen ne diyor acaba bu diyorsan başlayalım.

■ SEO Nedir ?

SEO Nedir ?

SEO Nedir ?

SEO İngilizce, Search Engine Optimization kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuş bir kelimedir. Türkçe’deki karşılığı ise Arama Motoru Optimizasyonudur. Yani sitemizin arama motorları tarafından bulunurluğunu arttırmak amacı ile yapılan çalışmaların tümüne SEO denir.

■ Nasıl yapılır bu SEO, yenir mi içilir mi?

Anlamını öğrendikten sonra hemen herkes güzelmiş bu bizde yaptıralım. Kim kodluyo bunu? Siteye mi atıcaz gibi sorular soruyor. (Şaka değil gördüm ) Şimdi öncelikle SEO bir yazılım veya script değildir. SEO sitenizi ve sitenizdeki yazılarınızı özellikle Google’a uygun hale getirme işlemleridir. Böyle bakıldığında çok felsefik geldiğinin farkındayım. Lakin SEO bir bakıma insanın kendine yakışanı giymesidir.

■ İyice kafanız karıştı mı ?

SEO Kafam Karıştı

SEO Kafam Karıştı

O zaman doğru yoldasınız. Çünkü bu yazıyı okuduktan sonra da SEO Uzmanı olmayacaksınız. SEO bilgisi birikimli olarak ilerler. Tabi bir yerden başlamak gerekir. O zaman ilk adımlarla başlayalım.

■ SEO için ilk adım nedir ?

Bu yazıyı okuyorsanız, ki zor ihtimal takipçim değilseniz, muhtemelen WordPress kullanıyorsunuzdur. Bu nedenle WordPress ile gelen SEO eklentisi olan Yoast ayarları ile işleme başlayın. Yoast ayarları için şu anlık yazı yazmadım. Siz bu yazıyı okuduğunuzda hala yoksa, varsa zaten burayı kaldırırım :) , internet üzerinden kaynak bulabilirsiniz. Ayarlarını yaptıktan sonra sizin için en önemli kısım içerik kısmında olacaktır. Çünkü SEO’nun önemli bir bacağı da özgün ve SEO uyumlu makale yazmaktır.

■ SEO uyumlu makale nasıl yazılır ?

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır

Makaleyi eğer WordPress üzerinden yazıyorsanız Yoast size bu konuda yardımcı olacaktır. Yazdığınız makaleyi SEO açısından değerlendirip size bilgi verecektir. Ancak bahsetmek etmek gerekirse, ilk şart özgün olmaktır. Yani makale sizin için yazılmış olmalı ve sadece sizin sitenizde bulunmalı. Başka sitelerde daha önceden paylaşılmış yazıyı paylaşmanız durumunda Google gözünde çalıntı olarak algılanmaktadır. Eğer makaleyi siz yazmayacak, yazdıracaksanız aldığınız makaleyi mutlaka özgünlük testine sokun. Bunun için şu siteye içeriği ekleyip test etmeniz yeterlidir;

Makale Özgünlük Kontrolü

Eğer makaleyi siz yazıyorsanız, tüm yazıyı yazmadan önce kafada kurgulayın. Yazıyı hangi anahtar kelime(keyword) üzerine kurgulayacağınıza karar verin. Yani yazıyı okuyan neyi bulmak için size geliyor. Sizi ne yazıpta bulsun? Örnek vermek gerekirse ben bu yazım için, SEO Nedir kelimesini anahtar kelime belirledim. Belirlediğiniz anahtar kelimeyi yazı içinde abartmadan geçirmeye çalışmalısınız. Hatta bold ve/veya italik yapmak avantjlı olacaktır. Ancak kelimele yazının içine homojen dağılmalıdır. Yani mutlaka makale başında ve sonunda geçmelidir.

Anahtar kelimeyi Yazı başlığında kullanmak da önemli avantaj sağlayacaktır. Hatta başlığın başında geçmesi, SEO açısından çok daha avantaj getirir. (Başlığa bakınız !) Diğer yandan da anahtar kelimeniz link içerisinde geçiyorsa, sizin için bir avantaj daha sağlayacaktır.

Son olarak ise belirlediğiniz anahtar kelimeyi, Yoast ile yazı altındaki site açıklaması kısmında geçirmektir. Bu alana yazı ile ilgili kısa ve bilgilendirici bir yazı yazılmalıdır.

Yazınızın uzunluğu da SEO uyumlu makale yazmak için önemli bir kriterdir. Genel olarak önerilen kelime sayısı 300’dür. Ancak benim gözlemlerime göre her zaman bu rakamı tutturmak mümkün değildir. Ve bu rakamı tutturmak için boşa yazılar yazmak daha çok zarar vermektedir. Benim bu konudaki kıstasım en az 100, oluyorsa 200, 300 olursa süper şeklindedir.

Bir diğer nokta ise, noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına uygun yazmaktır. Bu noktanın gerçekten etkisi ne kadar bilemiyorum. Ayrıca büyük ihtimalle bu yazımda da bir çok yazım hatam vardır. Görmezden gelsin artık Google bu kusurumu.

SEO Nedir sorusuna geniş bir cavap verdiğime göre bu makaleyi burada kessem iyi olacaktır. Zira şu noktaya kadar tam 633 kelime olmuş. Daha da uzatıp sizi sıkmak istemem. Eğer bu yazımı sonuna kadar okuduysanız ve vaktinizi çaldığı düşünmüyorsanız paylaşarak bir güzellik yapabilirsiniz. Karar sizin tabii ki :)

Diğer yazıma kadar siz okumadığınız yazılarıma göz atın ve takip etmeyi unutmayın.

Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

  1. 2 sene ago  

    Hocam selamlar, Makale yazılarında illede dışarıdan birisinemi yazdırmak gerekir yoksa iş kendimize ait olduğu için daha eğlenceli insanların paylaşabileceği bir yazıyı kendimizde yazsak olurmu ?

    • 2 sene ago  

      Ben yazılarımın hepsini kendim yazıyorum. Eğer bilginiz dahilinde yazılar yazıyorsanız kendiniz yazmanızda fayda var. Ama adsense geliri için farklı alanda siteler açtıysanız yazı alabilirsiniz.