Ayhan 26 Temmuz 2013 İncelemeler

Salea Logic Analyzer

      Salea Logic Analyzer

Salea Logic Analyzer

Bu yazımda programlama ile uğraşan herkesin aslında ihtiyacı olan ama, çoğu kişinin farkında olmadığı bir ürünü incelemek istiyorum. Ayrıca bu yazımı okuduktan sonra yurt dışından alışveriş yapma hakkında da bilgi sahibi olacaksınız.

Öncelikle logic analayzer dijital devrelerden gelen verileri analiz etmeye yarar. Yani bir bakıma osiloskobun dijital veriler için kullanılan halidir. Ayrıca bilgisayar destekli oldukları için protokollerin çözümünde de kullanılırlar.

İnceleyeceğimiz marka bir Salea Logic Analyzer klonudur. Ürünün orjinali 145$ fiyatla satılıyor. Ancak gözünüz korkmasın. Bizim satın alacağımız ürün bir klon olduğu için 7.95$ değerinde ve işini fazlasıyla yerine getiriyor.


Öncelikle ürünü almak isteyenler BURADAN satın alabilirler. Ürün direk çinden geliyor ve kargo ücreti ödemiyorsunuz. Ayrıca fiyatının düşük olması sebebiyle herhangi bir gümrük sorunu da bulunmuyor.Ben de bu linkten aldım.AMA dikkat edilmesi gereken nokta şu ki ben 5-6 alışveriş yaptım ve sorun olmadı buna rağmen gümrükle ilgili bir sorun olursa sorumluluk kabul ETMEM. Alıp almamak herkesin kendi sorumluluğundadır.

Ürünü satın almayı anlattıktan artık ürünü anlatmaya başlayabilirsiniz. ürün yaklaşık 15 günde geldi.Kapınıza kadar ücretsiz olarak PTT tarafından getiriliyor.Ürün iyi paketlenmiş şekilde geliyor.

Paket

      Paket


Paket içeriği ise;

 • Bir Adet Logic Analyzer
 • Bir Adet 2 uçlu USB Kablo
 • Yeterli Miktarda bağlantı Kablosu

Paket İçeriği

     Paket İçeriği


Artık kullanıma geçmeden önceki son bölümdeyiz. Bu bölümde ürünü kullanırken dikkat etmemiz gereken hususları açıklayalım. Öncelikle ürünün çalışabilmesi için birlikte gelen 2 uçlu USB kablonun 2 ucunun da takılı olması gerekmektedir. Daha sonra BURADAN işletim sisteminize uygun yazılımı indirin. Analiz etmek istediğiniz devreye bağlantı için birlikte gelen ince kabloları kullanın. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise test etmek istediğiniz çıkışın yanında GND bağlantısını da yapmanız gerektiğidir. Bu hususlara dikkat ederek bağlantıyı yaptıysanız artık analiz etmeye başlayabilirsiniz.

Devre Bağlantısı

     Devre Bağlantısı


Artık ürünü kullanabilir duruma geldiğimiz göre bir örnek üstünde deneme yapalım. Denemek için STM32F4Discovery geliştirme kartını kullandım. Deneme amaçlı olduğu için STM32F4Discovery firmware kodlardan PWM örneğini içine atarak gerekli pinlere bağlantıyı yapıp ekran görüntüsü aldım. Amacım sizlere arayüzü göstermek ve incelemeyi sonuçlandırmak sadece. Verdiğim örnek haricinde eğer I2C,UART,CAn gibi protokolleri kullanıyorsanız ürün ile gelen veriyi direk çözüp mesajı elde edebiliyorsunuz.

Arayüz

     Arayüz


Ürün genel hatlarıyla bu kadar. Genel anlamda açıklamaya çalıştım. Soruları olan varsa yorum kısmından ulaşarak sorusunu sorabilir. Ayrıca yazılarımı sürekli takip etmek için abone olabilirsiniz.

Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 4 sene ago  

  Çok güzel anlatmışsınız. Bence de her elektronikçide olması gereken çok temel bir ekipman. Özellikle frekans devreleri yaparken işime yarıyor. Örnek bir kaç uygulama ile yazıyı geliştirebilirseniz daha da güzel olacaktır :)

  İyi çalışmalar dilerim,
  Fırat Dede

 2. Ayhan

  4 sene ago  

  Merhaba,
  Öncelikle teşekkürler.Dediğiniz gibi sonraki yazılarımda özellikle protokol çözme özelliğini ele alacağım.Ürün elime gelir gelmez inceleme yaptım.Devamı da gelecek.

  Ayhan Korkmaz!

Daha fazla İncelemeler
iPhone 5
Her iPhone’da Bulunması Gereken 5 Program

Bu yazımda yeni bir iPhone 5 kullanıcısı olarak kullandığım ve hayatımı kolaylaştırdığını düşündüğüm 10 adet uygulamayı incelemek istiyorum. Umarım incelediğim...

iPhone 5
Her iPhone’da Bulunması Gereken 5 Oyun

Bu yazımda iPhone kullanmaya yeni başlayan birinin gözünden, her iPhone'da bulunması gereken oyunlardan 5 tanesini incelemek istiyorum. Öncelikle söylemem gerekli...

Kapat