Ayhan 19 Eylül 2015 Bloglama

Aslına bakarsanız uzun sürelerdir internet yayınlarını takip ediyorum. Ve bir yıldır da tavsiyelazim.com üzerinde yazılı yayıncılık yapıyorum. Ama sürekli olarak görsel ve işitsel yayınlar hazırlama fikri kafamda var. Fakat bulunduğum bölgede internet hızımın 1Mbps olması nedeniyle erteliyordum. Ama gerek kişisel blogumdaki yazıları geliştirmek ve özellikle Tavsiye Lazim‘daki yayınlar için podcast yayıncılığını araştırdım. Podcast olayında beni çeken nokta sadece sesimizin yayına yansıması, dosya boyutlarının görece ufak olması ve hazırlık sürecinin kısa olmasıydı. Peki hazır yeri gelmişken bahsedelim. Podcast nedir, tarihi gelişimi ve geleceği nedir?

Podcast

Podcast

Podcast Nedir ?

Aslına bakarsanız Podcast’in ana algısının oluşması ile isimlendirilmesi farklı zamanlarda olmuş. İlk Podcast yayını  Adam Curry ve Dave Winer’in ortaklaşa çalışması sonucu ortaya çıkmış. Temel mantık internet sitelerini takip etmek amacyla kullanılan RSS servisini, yapılan ses yayına uyarlamaktır. Daha sonra durumdan kar elde etmeyi hedefleyen Adam Curry kişilerin kendi yayınlarını yapmalarını ve dinleyicilerin takip etmesini sağlayacak bir site kurmuş.

Ancak olayın seyri bir çok teknoloji gibi Apple‘ın el atması ile değişmiş. iTunes üzerine Podcast bölümü açılması ile gelişim hızlandı. İsmin çıkışı ise iPod Broadcasting kelimelerinden esinlenilerek üretilmiş.

Podcast Nedir

Podcast Nedir

Podcast Nasıl Dinlenir ?

Podcast, dediğim gibi ses içeriklerini RSS ortamına bindirilmiş haliydi. Dolayısıyla Podcast’ler yenisi çıktıkça direk olarak ulaşılabilecek şekilde hazırlanıyor. İsim babası olması gereği gördüğüm ve araştırdığım kadarı ile Podcast kullanıcılarının büyük bir bölümü iOS üzeriden takip ediyorlar.

Podcast’lerde görsel içerikler olmadığı için cep telefonlarında, mp3 playerlarda dinlenmeye çok uygun. Dolayısıyla podcastleri cep telefonunuzdan uygulamalar ile takip edebilirsiniz.

iOS ve Android üzerinden yayınları takip edip indirmek için mağazalardan arama yaparak uygulamaları kurmak yeterli. Uygulamalar üzerinden yayınlara abone olarak yeni yayın geldiğinde direk haber alabilirsiniz.

Tabi ayrıca YouTube ve Soundcloud gibi platformlar üzerinden yayınları takip edebilirsiniz.

Podcast Yayını Nasıl Yapılır

Podcast Yayını Nasıl Yapılır

 

Podcast Yayını Nasıl Yapılır ?

Şimdiye kadar anlattığım noktalar dinleyiciler için bilgiler içeriyordu. Bu noktadan sonraki bölümde benim gibi Podcast yayını yapmak isteyenler için kendi deneyimlerimi aktarmaya çalışacağım. Öncelikle belirtmem gerekiyor ki bu yazımda ses kaydını oluşturmak, düzenlemek ve Soundcloud‘a aktarmaya kadarki kısımları ele alacağım. Daha sonraki adımlar olan öncelikle iTunes’e kayıt etmek ve diğer uygulamalara aktarma kısmını sonra ele alacağım. Hemen ses kaydı nasıl yapılır konusu ile başlayalım.

Podcast

Podcast

Podcast için Ses Kaydı Nasıl Yapılır ?

Hemen aklınıza gelebileceği gibi ilk önce bir mikrofona ihtiyacınız var. Burada dikkat edilmesi gereken nokta mikrofon kalitesinin sesi direk olarak etkileyecek olması. Bu nedenle belli bir kalitede mikrofon ile yayına başlamak yararınıza olacaktır. Ben çekeceğim Podcast’leri şimdilik Logitech G930 oyuncu kulaklığının mikrofonu ile yapacağım. Bu bile ham ses dosyasında bir dip sesine neden oluyor. Peki nedir bu dip sesi? Asıl önemlisi dip sesi nasıl kaldırılır ?

Dip Sesi Nasıl Silinir

Dip Sesi Nasıl Silinir

Dip Sesi Nedir, Nasıl Kaldırılır ?

Dip sesi ses kayıtlarında arka plandan gelen ve tısss şeklinde beyni zorlayan bir sestir. Hatta bazı kayıtlarda bir cızırtı gelmeye başlıyor.  Tabi kullanıcıyı çok rahatsız eden bu durumu ortadan kaldırmak gerekiyor. Bu durumu da ses kaydını yaptığım uygulama ile gerçekleştirdim.

Audacity isimli ücretsiz ses kayıt uygulamasını kullanarak ses kayıtlarımı gerçekleştirmeye karar verdim. Özellikle ücretsiz olması, kullanımının kolay olması ve dip sesi kaldırılabilmesi tercih etmemde yardımcı oldu.

Audacity uygulaması üzerinde dip sesini kaldırabilmek için öncelikle konuşmadığınız bir andaki alandan seçim yapmanız gerekli.

Audacity Dip Sesi Kaldırma

Audacity Dip Sesi Kaldırma

Daha sonra da üst menüden Etkiler -> Gürültü Azaltma seçenğini açıp Gürültü Profili Getir seçeneğine tıklayın.

Audacity Dip Sesi Kaldırma - 1

Audacity Dip Sesi Kaldırma – 1

Daha sonra tüm sesi seçip, yine Gürültü azaltma menüsüne tıklayın. Bu sefer alt taraftaki Tamam seçeneğine tıklayın. Bu işlemi 2-3 kez yaparak sesi dinleyin. Aradaki farkı çok rahat anlayacaksınız.

Eğer buraya kadar geldiyseniz ses kaydınızı gerçekleştirmeye hazırsınız veya gerçekleştirdiniz. Bu noktadan sonra yapmanız gereken Podcast’inizi kullanıcılarla buluşturmak. Benim araştırmalarım sonuncunda ilk etaptaki planım kişisel Podcast’lerimi Soundcloud üzerinden yayınlamak yönünde. Tavsiye Lazim üzerindeki Podcast’leri ise bunun yanında YouTube üzerinde yayınlayacağım. Şimdiki planlarım bu yönde. İşin YouTube kısmında yayın basit. Ancak Soundcloud direk olarka Podcast odaklı yayın olacağı işin size iTunes ve diğer Podcast servislerine yayınlarınızı aktarmanız için gerekli ayarları da veriyor. O kısımdaki ayarlara daha önce de dediğim gibi sonra değineceğim.

 

Yazım gerçekten uzun oldu ve ilk planladığım konulara değindim. Yakın zamanda sizlere kalan kısmı da aktarıp, ilk Podcast yayınım ile karşınıza çıkacağım. O zamana kadar beni takip etmeyi unutmayın.

 

Yazı için yararlandığım Kaynaklar : 

 

 

Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

  1. 2 sene ago  

    Yazdığınız makale için teşekkürler. Bu tür konuları okuyup vurguladığınız gibi de iyi öğrenmek gerekiyor.

    İyi çalışmalar.

Daha fazla Bloglama
Blog Yazısının Algoritması
Blog Yazısının Algoritması

Blog yazarlarının bir yazıyı hazırlarken geçirdikleri evreler farklı olabiliyor. Ancak temelde benzer adımlar uygulanıyor. Çünkü etkili blog yazıları yazmak konusunda...

İlgi Çekici Görseller Kullanın
Etkili Blog Yazıları Nasıl Yazılır ?

Blog yazarlarının en çok yakındığı konulardan biri de yazacak konu bulamamak veya etkili yazı yazamamak oluyor. Aslına bakarsanız iki konu...

Kapat