Anasayfa Kitap Okudum : Outliers – Malcolm Gladwell

Okudum : Outliers – Malcolm Gladwell

4 Dakikada Okunur
1
0
48
Outliers

Bir süredir daha az yazı yazma fırsatı buluyorum. Çok kitap okuma fırsatı da bulamıyorum. Çünkü bu yaz evleniyorum ve süreçte yapmamız gereken işler sebebiyle daha az vakit bulabiliyorum. Ancak sanırım göz yumarsınız sanırım :)

Bu nedenle Ramazan Bayramı tatilini fırsata çevirerek okumaya başlayıp tamamlayamadığım kitapları okumak istiyordum. Bu noktada elime aldığım ilk kitap Outliers – Çizginin Dışındakiler oldu. Aslında bu kitabın sonuna gelmiştim. Bu nedenle çok kısa sürede bitirme fırsatına kavuştum.

Outliers – Çizginin Dışındakiler

Bu kitabın içeriğini bence başlıktan ziyade kitabın kapağına da yer alan cümle daha iyi açıklıyor.

Bazı insanlar neden daha başarılı olur ?

Aslında kitap boyunca dünya üzerinde farklı noktalarda başarılı olmuş kişilerin, başarılı olmasıyla ilgili önce insanların geneli ile aynı düşünmenizi; sonrasında ise asıl sebebin hiç de düşünülmeyen bir etmen olduğunu anlıyorsunuz. Kitap bununla ilgili birbirinden tamamen bağımsız onlarca örnek veriyor bizlere.

Bana göre kitaptaki her bölüm kendi içinde bir hikayeye sahip ve bazıları çarpıcı etki yaratabiliyor. Özellikle bir işte uzman olmak için 10000 saat çalışılması gerektiği ile ilgili bölüm ve Kore’deki uçak kazalarına ilişkin yapılan çalışma ile ilgili bölüm çok güzel be örnek alınası bölümlerdi.

Beğenmediğim Kısım

Kitapla ilgili beğenmediğim kısım örneklerin aynı çerçevede ve çok uzun olarak anlatılıyor olmasıydı. Bir süre sonra sanki anlatılmak istenen kısmı anladık ancak kitap uzatılmak için eklenmiş havası seziyorsunuz.

Son Görüş

Kitapla ilgili son olarak görüşlerimi iletmem gerekirse okumanızı tavsiye ederim. Okurken zevk alacağınız bir kitap. Belki bu kitabı paralel okuma yöntemi ile okumanız uygun olacaktır. Biraz bu kitaptan, biraz farklı bir kitaptan okuyarak devam edebilirsiniz. Ancak sonuç olarak okuyun derim.

 

Daha fazla ilgili makale
 • Ariston Servisi

  İstanbul Ariston Beyaz Eşya Servisi

  Ülkemizin en çok tercih edilen beyaz eşya markalarından bir tasni de: Ariston. Kullanışlı …
 • Sprint

  Okudum : Sprint

  Son zamanlarda arka arkaya kendimi mesleki gelişim kitapları okurken buluyorum. Sanırım bu…
 • Electrolux Servis

  Electrolux Servis İstanbul Beşiktaş

  Özel Electrolux Servis, sahip olduğu üst düzey ekip ve çok daha fazlası ile birlikte sektö…
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Kitap

Bir Yorum

 1. yalçın

  18 Haziran 2019 at 6:59 pm

  Güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

  Cevapla

Cevap Yaz