Ayhan 23 Aralık 2016 Kişisel, Kitap

Ülkemizde okuyan hatta maalesef okuyabilen, gerçek anlamda okumaktan bahsediyorum, insan sayısı çok az. Ve bu kitle daha fazla okumak için kendini motive etmeye çalışıyor. Bu gurubun içerisinde ben de bulunuyorum. Çünkü günlük hayatta o kadar dertle o kadar çok uğraşıyoruz ki, bazen okumaya fırsat bulamıyoruz. Daha doğrusu fırsat yaratamıyoruz.

Kitap

Kitap

İşte bu nedenle son zamanlarda takip ettiğim çeşitli sosyal platformlarda kitap okuma grupları kuruluyor. Çeşitli forumlarda, sözlüklerde ve sosyal medyada kurulan bu gruplar, genellikle her hafta bir kitap seçerek okumak üzerine kurulu.İşte bu nokta benim ve belki de birçok kişinin takıldığı yer oluyor. Çünkü onlarca kişi bir kişinin, veya birkaç kişinin, seçtiği kitabı okumak istemeyebiliyor. Benim neden bu gruplara giremediğimi anlatmadan önce siz belki girmek istersiniz diye birkaç alternatif sunayım size :)

Peki ben neden kitap okuma gruplarına giremiyorum ?

Nedenini aslında yukarıda net olarak belirttim. Bu gruplarda genellikle her hafta bir kitap seçilir ve bu kitap okunur. Haftaya da farklı bir kitap ile yola devam edilir. Mantık çok güzel, ancak temelde sıkıntı var. O hafta okunacak kitabı kim seçecek ? İşte tüm mesele bu !

Bazı gruplarda haftalık okunacak kitaplar yönetici tarafından seçilir. Bu konuda güzel bir örnek Beyaz Yaka Kitap olacak gibi duruyor. Fatih Güner (@fatihgunertarafından kurulan grupta her hafta Fatih Güner tarafından belirlenen, ki genellikle;

● Profesyonel Gelişim
● Sosyoloji
● Antropoloji
● Psikoloji
● Felsefe

üzerine oluyor, daha doğrusu olacak.

Çözüm ne peki ?

Aslında bir çözüm olması gerekiyor mu, o ayrı bir tartışma konusu. Ancak benim katılabileceğim bir kitap grubunda haftalık konu, yazar veya tür gibi parametreler belirlenmelidir. Yoksa herhangi birinin belirleyeceği kitabı okumak, her hafta düzene binemeyecektir.

Bu konuda güzel bir alternatif Blog Sözlük Kitap Okuma Grubu gibi görülüyor. Her hafta düzenli olarak anket yapılıyor. Anket sonucuna göre okunacak kitap belirlenip, hafta sonunda kitap ilgili konuda tartışılıyor. Bakalım bu düzene ayak uydurabilecek miyim ?

Peki siz kitap okuma fırsatı yaratmak için neler yapıyorsunuz ?

, ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 4 ay ago  

  Bu sorunu yaşıyorum, sizin yazdıklarınızı yapacağım, teşekkürler. :)

 2. 4 ay ago  

  Ben de her fırsatta kitap okumaya çalışıyorum. Ama sürekli elimde bir kitap oluyor şükür. Ne okuyorsun? diye sorulacak olduğunda, çok şükür verecek cevabım var. :)

  Kitap okuma gruplarına ben de denk geliyorum. İlk başlarda benim de ilgimi çekerdi ama sonra düşününce pek mantıklı gelmedi. Bir grup insanın toplu ayin ritüeli gibi belirlenen bir kitabı okumaya çalışması pek mantıklı gelmiyor. Kitap okuma bireysel bir eylemdir. Bir kitap herkeste aynı etkiyi bırakmayabilir. Senin çok sevdiğin bir kitabı ben hiç sevmeyebilirim. Herkesin ilgi alanı, zevki vs farklı farklı çünkü. Yanlış anlaşılmasın, kitap okuma gruplarına karşı değilim ama belki işlenen sistem değişebilir, farklı yollar izlenebilir. Bana kalırsa biri ya da birilerinin kitap tavsiyesini beklemeden, insan kendi okuyacakları kitap listesini hazırlamalıdır. Hangi kitaplar okumalı sorusu ise bambaşka bir konu. :)

  İyi okumalar,

  • 4 ay ago  

   Beni iten kısmı o zaten. Topluca aynı kitabı okumak ne kadar mantıklı ? Onun yerine farklı kitaplar okuyup, bir kitap arşivi oluşturmak, belki de kitapları süzmek daha mantıklı değil mi ?

   Motivasyon arayışı güzel, ancak çözüm ne tam bilmiyorum.

 3. 4 ay ago  

  Blog Sözlük kitap okuma grubunda bende varım fakat bu zamana kadar seçtikleri kitapları okumadım. Şöyle bir durum var. 100 kişi aynı kitabı okuyor ve blogunda aynı kitabı yorumluyor. Hepsinde aynı yorumları okumak durumunda kalıyorum. 100 kişi farklı kitap okuyup farklı düşünceler sergileseler bloglarında daha bir hoş olur diye hep içimden bir geçirmişliğim var. Seçtikleri kitap güzel olabilir fakat kime göre ? neye göre ? !

  Eğer bir kitap okuyacaksam şayet , seçerken mutlaka serisinin olmasına dikkat ederim. İlkini bitirdiğim zaman ikincisi sonra üçüncüsü falan derken beni baya bir süre oyalaması gerek :)

  • 4 ay ago  

   Ben de senin düşüncende olduğumu belirtmek isterim. Aslında farklı kitaplar okunsa, böylece farklı kitap incelemeleri okusak keşke. Bu sayede kitapları önceden filtreleriz hem de.

 4. 4 ay ago  

  Kitap okuma gruplarını uzaktan imrenerek takip ediyorum ama benim de kendimce haklı sebeplerimden dolayı sanırım hiçbir zaman onlara dahil olamayacağım. Bu, tıpkı daha uzun yıllarca e-kitap okuyucu almayacak olmamla aynı durum aslında. Hangi kitabı okuyacağım, hatta bitince hangisine başlayacağım benim önceden bellidir (bir listem var). Başkalarının seçeceği kitabı okursam asıl okumam gerekenlere sıra gelmeyecek. Ayrıca ben bazen 3 günde bazen 13 günde bir kitabı bitirebiliyorum; didik didik edebiliyor baştan tekrar okuyabiliyorum. Kitap okuma gruplarında 1 haftada bir kitabı bitireyim diye okumuş olmak için okuma riski var. Ayrıca kitap okuma gruplarında o haftanın kitabını okumadığını yetiştiremediğini veya kitabı alamadığını söyleyenlerle karşılaşmıştım. Yine de kitap aşkına bir araya gelen arkadaşlara büyük saygım var.

  • 4 ay ago  

   Söylediklerine kesinlikle katılıyorum. Her ne kadar sistemin eksiklikleri olsa da, okuma alışkanlığı kazandırma adına çaba olması nedeniyle önem arz ediyor.

Daha fazla Kişisel, Kitap
HDD'den SSD'ye Geciş
SSD ile Eski Bilgisayarıma Can Verdim

Uzun zamandır içimde eski diz üstü bilgisayarımı değiştirmek gibi bir istek var içimde. Aslına bakarsanız çok da eski sayılmaz, 3...

Mi Band 2 Nedir
Mi Band 2 Satın Aldım

Uzun zamandır kendimi şımartmak için bir şeyler alıp incelemiyorum. Tamam çok uzun zamandır değil, yakın zamanda bir adet iPad almıştım...

Kapat