Ayhan 1 Ağustos 2016 Tanıtım

Gün geçtikçe kamuda çalışmak isteyenlerin sayısı artıyor. Özel sektörün yıpratıcılığı, iş garantisi ve sürekliliğinin belirsizliği gibi koşullar; sabit ve garantili maaşın yanı sıra rahat bir çalışma koşulu olan devlet memurluğuna talebi arttırıyor. An itibariyle 2400 TL civarı olan en düşük memur maaşı, özel sektöre nispeten iyi bir maaş seviyesi diyebiliriz.

KPSS

KPSS

Nasıl Memur Olabiliriz?

Kamu kurumlarına personel alımında KPSS(Kamu Personeli Seçme Sınavı) dediğimiz memurluk sınavı puanları kullanılmaktadır. Özellikle ÖSYM’nin gerçekleştirdiği merkezi atamalar diye nitelendirdiğimiz memur alımlarında, puan üstünlüğü esasına dayanılarak atama yapılır.

KPSS düz memurluk sınavı üç öğrenim düzeyinde yapılır; Ortaöğretim(lise) KPSS, Önlisans KPSS ve Lisans KPSS. En son hangi öğrenim düzeyinden mezun iseniz ona uygun olan KPSS’ye girmelisiniz. Buradan alacağınız puanlarla, tercih kılavuzu adı altında ÖSYM tarafından yayınlanan memurluk kadroları içinden size uygun olan kadroları tercih edeceksiniz.

 

KPSS’de Nasıl Sorular Yer Almaktadır?

KPSS’yi ilk kez duyan adaylar, nasıl bir sınav olduğu konusunda merakta kalıyor. Peki KPSS nasıl bir sınav, hangi tür dersler yer alıyor, zor mu veya kolay mı? KPSS memurluk sınavı, genel kültür ve genel yetenek şeklinde iki ders grubundan oluşmaktadır. Genel yetenek kısmında türkçe ve matematik soruları yer almaktadır. Genel kültür kısmında ise tarih, coğrafya ve vatandaşlık dersleri yer almaktadır. KPSS soruları genel itibariyle temel düzeyde sorular olup herkesin çözebileceği kolaylıktadır. Peki bu derece kolay olan bir sınavda neden yüksek puan alınamıyor? Sorular her ne kadar kolay olsa da bu sınavda başarılı olmanın yolu, verilen süre içerisinde soruları doğru cevaplandırabilmekten geçer. Yani asıl mesele 120 dakika içinde 120 soruyu cevaplandırabilmektir.

 

Memur Atamaları Nasıl Oluyor?

KPSS ile merkezi memur atamaları, ÖSYM tarafından yapılmaktadır. Genel itibariyle yılda iki kez atama yapılıp puan geçerliliği olan 2 yıl boyunca toplamda dört atama yapılır. KPSS düz memurluk sınavları çift yıllarda (2 yılda bir) yapıldığı için örnek olarak 2016 düz memurluk sınavına girdiğinizde, 2018 yılına kadar toplamda 4 atamaya katılabileceksiniz. KPSS atamaları genelde haziran ve kasım dönemlerinde yapılmaktadır ve haziran alımlarında çok daha büyük sayıda memur alımı gerçekleştirilmektedir.

 

KPSS düz memurluk hakkında bilmek istediğiniz her şey burada: www.bakalimbilelim.com

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

Daha fazla Tanıtım
Bambu
Bambu Mutfak Aksesuarları ile Mutfağınızı Renklendirin

Sağlıklı yaşam ev tekstili, giyim, gıda ve akla gelebilecek diğer tüm sektörlerde dikkate alınması gereken bir değer haline gelmiştir. Özellikle...

Kraliçe Topuk Kırmaca
Topuk Kırmaca Oyunu Kraliçe Oyun’da!

İnternette zaman geçirirken en çok dikkat çeken siteler elbette ki oyun siteleridir. İçlerinde barındırdıkları tarayıcı oyunları ile ilgi gören bu...

Kapat