Ayhan 22 Ekim 2016 İnternet

Aslına bakarsanız Medium platformunu ilk çıktığından beri takip ediyorum ve nedendir bilinmez içimde acayip bir yakınlık hissediyorum. Ve gelecekte çok daha gelişeceğini ve blog dünyasının vazgeçilmez bir parçası olacağını düşünüyorum. Gerek ücretsiz olması, gerek kolay arayüzü, gerekse takipleşme seçenekleri ile gelişmeye açık bir platform olarak görünüyor. Hatta bir yıl kadar önce bu konu hakkında bir makale ele almıştım. O zaman ön gördüklerimin şimdi gerçekleşmeye başlaması beni mutlu etmiyor da değil açıkçası. Ancak bu makalede Medium hakkında farklı bir bakış açısı sunmak istiyorum. Yazıma devam etmeden önce nedir bu Medium diye soranlar varsa önce şu yazıya alalım sizleri, bizler devam edelim. Siz nasılsa yetişirsiniz arkamızdan.

Medium Blog Platformu ve Geleceği

Neden Medium kullanılıyor ?

Medium

Medium

Bu konuda belkide en etkili cevap basitlik, sadelik ve kolaylıktır. Çünkü aslında her Twitter hesabı olan kişinin Medium hesabı da hazır bulunuyor. Tek yapmanız gereken medium.com üzerinden Twitter hesabınız ile hesabınızı aktive etmektir. Platform tamamen sadelik ve minimalizm üzerine kurulmuş durumda. Hiçbir şey göz yormuyor ve sade bir içerik ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Bazı zamanlar canım bir şeyler okumak istediğinde hesabımı açıp takip ettiğim kişilerin yazılarını okuyorum. Sistem sayesinde sadece onların yazdıklarını değil, aynı zamanda onların önerdiklerini de görebiliyorum. Bu sayede kendimi ansiklopedi okur gibi hissediyorum. Zeytinin yararlarına bakarken zebra hakkında bilgi alabiliyorum. İşte tam bu noktada aklıma bir fikir geldi ve sizlere de sunmak istedim.

Medium yeni Blogger olabilir mi ?

Medium

Medium

Aslında bu fikir tam da arkadaşlarımın yazılarını okurlarken geldi. Çünkü bildiğiniz gibi blogger kullanıcıları birbirlerini takip etme imkanı ve rahatlığı sayesinde çok etkileşimde bulunurlar. Medium üzerindeki takip sisteminin kolaylığı ve kullanışlılığı bana bu soruyu hatırlattı. Hatta belkide biraz fazlası mevcut sistemde. Çünkü sadece takip ettiğimiz kişilerin yazılarını görmekle kalmıyoruz, aynı zamanda takip ettiğimiz kişilerin beğendiği yazıları da görebiliyoruz.

Açıkçası bu noktada sizlerin de fikirlerini duymak isterim. Medium hakkında ne düşünüyorsunuz ve bu fikrim hakkındaki düşünceleriniz neler ?

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 6 ay ago  

  Blogger beni gibi varoşların yeriyken; Medium ise daha elit kesimin yeriymiş gibi geliyor bana nedense. Blogger’ı bırakıp Medium’da yazanlar ise ilk zamanlar köyden şehre inmiş gibi olabilirler diye düşünüyorum. Medium’da varım ancak yazmıyorum. Şimdi baktım da 3 yazıyı önermişim. Bu yazıyı okuyanların takibini bekliyorum. https://medium.com/@recephilmi

  • 6 ay ago  

   Medium’da daha çok beyaz yaka kültürü hakim diyebiliriz gerçekten :)

 2. 6 ay ago  

  Blogger gibi popülaritesi olur mu bilmem ama kaliteli içerikleriyle benimde takip ettiğim bir platform oldu. Sade ve basit arayüzü olmasından dolayı yazmayı seven insanlar için tercih edilebilir. Ama kişiselleştirme ve SEO açısından bana baya zayıf geldi. Geliştirildiği taktirde kullanıcı kitlesi artabilir.

  • 6 ay ago  

   Kişiselleştirilebilirlik açısından eksiği olduğu kesin. Bu alanda kendini geliştirip biraz olsun özgürlük tanımalılar. Diğer yandan da takip edilebilirliği sayesinde SEO ihtiyacını da azaltığını düşünüyorum.

 3. 6 ay ago  

  Mediumdaki yazılar içerik açısından gayet zengin yani bir blogger postu gibi değil. En azından benim takip ettiğim konular için bunu söyleyebilirim. Bir blogger kadar popüler olacağını sanmıyorum.

  • 6 ay ago  

   Açıkçası kullanıcıların birbirini takip etmesi ve platform olması açısından bir bağlantı kurudum ben :) Tabii aynı değil ve olmayacak.

 4. 6 ay ago  

  İlk defa senden duydum bir kurcalayayım bakayım şu mediumu :)

  • 6 ay ago  

   Açıkçası ben çok seviyorum. Senin de seveceğini tahmin ediyorum.

Daha fazla İnternet
Netflix Türkiye
Hoş Geldin Netflix, Sefalar Getirdin mi ?

Evet hepiniz biliyorsunuzdur ancak ben yinede kaleme almak istedim. Geçen hafta Netflix Türkiye üzerinde resmi olarak yayın yapmaya başladı. Aslında...

PCnet
Basının İnternet Dönüşümü

İnternet artık hayatımızın içine girmekle kalmadı, artık hayatımız haline geldi. Bu nedenle tüm yaşantımız ve alışkanlıklarımız da değişti. Bu değişimin...

Kapat