Anasayfa Tanıtım Masal Oku ve Masal Dinle, Çocuklara Masallar

Masal Oku ve Masal Dinle, Çocuklara Masallar

7 Dakikada Okunur
0
0
25
Masal

Masal, halkın ortak kültürü sonucunda oluşarak ağızdan ağıza, nesilden nesile aktarılan, dev, cüce, peri gibi hayali karakterlerle, tekerleme gibi söz kalıplarıyla süslenen yazın türünün adıdır. Masal okumak, çocukların kişisel gelişimini pozitif anlamda etkiler. Çocuklar için ideal masal ile tanışma yaşı 3-4 yaşlarıdır. Çocukların erken yaşlarda ebeveynlerinden dinledikleri masallar, onların öğrenmeye karşı ilgilerini arttırır. Anne ve babanın çocuklarına masa ve hikaye okuması ile anne/baba ve çocuk etkileşimi sağlanır. Çocuğun ebeveynleriyle arasında ayrı bir bağ oluşur. Çocuklar yaşamı onlardan öğrenirler, onların ağzından anlatılan masalar daha gerçekçidir. Hepsini pür dikkat dinlerler çünkü çocuğun anne babaya güveni doğuştan gelen önemli bir güçtür.
Masal kitaplarındaki resimler çocukların ilgisini çeken bir başka unsurdur. Çocuklar resimlerden doğadaki birçok hayvandan haberdar olurlar. Onlara aslan, kaplan, zürafa gibi hayvanların varlığını hikaye ve resimlerle öğretebiliriz. Çocuklar masal dinleyerek, işitsel becerilerini geliştirirler. Duydukları yeni kelimeler onların kelime haznesini geliştirir. Daha hızlı ve anlamlı konuşmalar yapmalarını sağlar.Çocuklara masa okumak onların yeni bir dünyaya açılmasını, çevresine karşı daha duyarlı olmasını, bilgiye ulaşmanın önemini, doğaya ve yaşama ilgisini arttırır. Onlara yaşama gücü verir. Masalar aracılığıyla çocuğun hayal dünyasına temas edilir. Çocuklarda olması gereken kültür ve değerler aktarımı sağlanır. Çocuklar masallarda kendi iç dünyasından izler bulabilir. Bazen masalardaki kahramanların yerine kendilerini koyarlar, onlarla bütünleşirler ve olayları yaşamış gibi olaylardan etkilenebilirler.
Anne babaların çocuklarına masal okumaya her zaman vakti olmalı. Çocuklarıyla sürekli sohbet eder gibi onlara çocuk masaları okumalı. Onların okuma alışkanlığı kazanmasında ön ayak olmalı. Anne ve babasının elinde hiç kitap görmeyen bir çocuğun okumaya karşı ilgi duyması çok zordur. Eline bir kitap alıp o kitaptaki masalları anlatmak çocuğun da ileride okumaya ilgisini arttıracaktır. Çocuklar masa ve hikaye dinleyerek eğlenceli vakit geçirirler, üstelik bu masalar onların kişisel gelişimine olumlu anlamda katkı sağlar. Hikayelerdeki olağanüstü olaylar sayesinde çocukların hayal güçleri zenginleşir, olaylara karşı sebep-sonuç ilişkisini kavrarlar, karşılaştıkları problemleri benzer olaylarla karşılaştırıp çözüm yolu bulurlar.
Çocuklarınız için onlara okuduğunuz her bir masal onlar için bir gelecektir. Anne ve babasının kendisine okuduğu masalları yıllar sonra çocuklarına anlatan birçok ebeveyni bulmak mümkün. Bu kişilerin hala belleğinde o masalların kayıtlı olması masalların eğitici yönünden çok anne babasıyla geçirdiği güzel zamanlardan kalan bir anı olmasıdır.
Çocuklara masal okurken dikkat edilmesi gerekenler;
– Okuduğunuz masalların belli bir olay örgüsü olmalı, olaylar birbirini sırayla izlemeli. Çocuklarınızın dikkatini asla bozmamalı.
– Şiddet içerikli olmamalı mümkünse cin, peri ve dev gibi karakterleri pek tercih etmeyin.
– Hayallerini zorlayacak masallar anlatın. Mesela, düşler ülkesini anlatın, her dileğin gerçek olduğu masalları, iyilerin, doğruların daima galip geldiği masallar.
– Türk kültür ve geleneklerine bağlı masallar tercih etmeniz onun yaşadığı toplumu daha iyi anlamasını ve kabul etmesini kolaylaştırır.
– Doğruluk, çalışkanlık, dürüstlük, mütevazı olma gibi davranışları öğütleyen masalar okumalısınız.
Son olarak internet ortamında yer alan bir masal okuma sitesini sizlere tavsiye edeceğim. Bu sitede çocuğunuzun gelişimi için istediğiniz masal kaynaklarını bulabilirsiniz. Sevgiyle kalın.

 • Masallar

  Masal Okumanın Önemi

  Masa Okumanın Önemi Masal sözlü halk geleneğinin ürünüdür. Dünden bugüne kulaktan kulağa a…
Daha fazla ilgili makale
 • Uzmanfoni

  Uzmanfoni Tasarım Hizmetleri

  Uzmanfoni, freelancer uzmanlar ile küçük ve orta ölçekli firmaları bir araya getiren pazar…
 • Toshiba

  Toshiba Servis İzmir

  Özel servis firması denilince birçok kişi servis hizmeti almaktan çekiniyor ve direkt yetk…
 • Kadınlar Günü

  Kadınlar Günü ve Hediye Seçimi

  Her özel günde olduğu gibi kadınlar günü yaklaşması ile birlikte erkeklerin hediye ve çiçe…
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
 • Uzmanfoni

  Uzmanfoni Tasarım Hizmetleri

  Uzmanfoni, freelancer uzmanlar ile küçük ve orta ölçekli firmaları bir araya getiren pazar…
 • Toshiba

  Toshiba Servis İzmir

  Özel servis firması denilince birçok kişi servis hizmeti almaktan çekiniyor ve direkt yetk…
 • Demirdöküm

  Kadıköy Demirdöküm Kombi Servisi

  Demirdöküm Servis İstanbul, Demirdöküm marka cihaz kullanan kişilerin, almak istediği hizm…
Load More In Tanıtım

Cevap Yaz