Ayhan 12 Mart 2017 Misafir Yazar

Bir blog yazarı her zaman okunmak ister. Bazen sayfalarca yazarsınız, yazdığınız yazı kaliteli ve özgün de olabilir lakin bir takım teknik şeyleri yapmadığınız için hiç okunmayabilir. Şöyle düşünün: bir kitap yazdınız. Kitap, yazdığınız alanda şaheser niteliğinde. Fakat kitabı sizden başka bilen birisi yok. Kimse okumadıktan sonra şaheser olmasının ne anlamı var? Bir başka örnek, bir ilaç keşfettiniz. Lakin kimseye vermiyorsunuz. Keşfettiğiniz ilacın bir anlamı kalır mı? İşte kişisel blog yazılarının okunması için bazı şeyler yapılması gerekiyor ve bunlardan bahsedeceğiz efendim.

Kişisel Blog Yazılarında MutlakaOlması Gerekenler

Kişisel Blog Yazılarında MutlakaOlması Gerekenler

Önce yazının konusunu düşünün

Yazacağınız yazıyı hiçbir plan yapmadan aklınıza geldiği gibi yazıyor olabilirsiniz. Lakin bu şekilde yaptığınızda ve geriye dönüp baktığınızda ortada anlam ve estetik bütünlüğü olmayan bir yazı göreceksiniz. Bu tip bir yazı blog takipçileriniz tarafından hoş karşılanmayabilir. Bundan dolayı bir yazıda olması gereken belki de en önemli şey önceden belirlenmiş fikirdir.

Yazının iskeletini oluşturun

Takdir edersiniz ki yazdığınız yazı internet ortamında sanal bir şekilde okurlara sunulacak. İnternet aleminin ve bilhassa Google algoritmalarının kendine ait kanunları var ve madem internet üzerinden yazılar yazıyorsunuz o zaman internetin kanunlarına uymak zorundasınız. Yazılarınız muhteşem olabilir lakin SEO kurallarına uymuyorsa, gerekli başlık ve alt başlıklar kullanılmamışsa, görseller düzenlenmemişse ne yazık ki yazınız her ne kadar değerli de olsa okunmayabilir. Böyle bir şey olmasını kimse istemez değil mi? Bir blog yazısının algoritması size bu konuda fikir verebilir.

Özgün ve dürüst olun

Yazılarınızda siz siz olun intihal (plagriarism) yapmayın. Bu hem internet yasalarına hem de etiğe aykırı bir davranıştır. Ayrıca okurlarınız böyle bir şey yaptığınızı fark ettiğinde sizin sitenizden soğuyacak ve belki de sizi okumak istemeyecektir. Google beyefendi ise zaten çoktan sizi değersiz bir site olarak görmeye başlayacaktır.

İçeriğe ait kaynakça ekleyin

Oluşturduğunuz içeriğin bir kaynakçası bulunuyorsa bunu kesinlikle yazının altında belirtin. Belki sizin yazınızı gözden düşürebileceğini düşünebilirsiniz ama yanlış düşünüyorsunuz. Okur, sizin yazınızda elde ettiği bilgilerle ilgili ufak bir kaynakça gördüğü anda alınan bilginin güvenilir olduğunu anlayacak ve kabul edecektir. Ayrıca optimizasyon açısından da size olumlu katkıları olacaktır.

Yazı içi linkleme

500 sayfalık bir ders kitabı düşünün. Size bakterilerden bahsedilen bir konuyu açtınız ve okuyorsunuz. Okurken size bakterilerin bir hücre olduğunu ve hücreyle ilgili bilgileri belirtilen sayfada bulabileceğiniz yazıyor ve siz de o sayfayı açıp konuyla ilgili yazıyı okuyorsunuz. İşte vermeye çalıştığım örnekte olduğu gibi aynen yazılarınızda bu tip bağlantılar kullanmalısınız. Yazının içerisinde, sitenizde bulunan ve konuyla alakalı sayfalara linkleme yaptığınız takdirde okuyucular ilgilerini çeken ve öğrenmek istedikleri içeriklere kolayca ulaşacaktır.

Noktalama ve İmla

Okurların en çok önem verdiği bir başka konu da dilin düzgün kullanılıp kullanılmadığıdır. Aynı örneği vereceğim lakin doğru bir örnek. Siz istediğiniz kadar muhteşem bir yazı hazırlayın, yazınız imla ve noktalama kurallarına uymadığı takdirde okuyucular sıkılacak ve söyleneceklerdir. Yazınız okunmayacak ve takdir edersiniz ki değer görmeyecektir. Bu sadece blog yazıları için geçerli değildir ve genel bir öğüttür: dilinizi doğru ve düzgün kullanın.

Son olarak anlayacağınız üzere artık yazıların kalitesi ön planda. Okurların gözünde bu hep böyleydi lakin eskiden bir takım intihallerle, yanlışlarla da olsa bazı insanlar bir yerlere yükselebiliyorlardı. Fakat bu artık böyle değil. Gün geçtikçe internet daha düzgün bir yer oluyor ve emin olun artık kişisel bloglar kendini eskisine nazaran geliştiriyor. Bu büyük bir gelişme. Siz de bir blog yazarıysanız veya olmak istiyorsanız bu tip kurallara uymalısınız. Uymalısınız ki hem yazdığınızın bir anlamı olsun hem de okurlarınız bir şeyler öğrenebilsin. İnternete kaliteli içerik ve düşünce katın, daha güzel bir internet ortamı yaratın.


Bu yazı ParlakJurnal.com tarafından hazırlanmıştır.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 1 ay ago  

  Kaynakça kısmını ilk defa sizden duydum, benim için çok güzel bir bilgilendirme oldu. Teşekkürler.

 2. 1 ay ago  

  Merhaba, bloğunuzu çok başarılı buldum. Makaleye gelince “imla ve noktalama” olayı bazen önemsiz olabiliyor. Bir çok blogger tanıyorum. Yazılarını bildiğin sokak diliyle yazıyorlar ve çok akıcı yazıyorlar kendilerine has bir tarz yaratmışlar adeta, hatta küfürlü yazıyorlar buna rağmen çok sıkı takipçileri var. Demek istediğim bazen imla ve noktalamaya dikkat etmeden kendinize has bir üslup oluşturabilirseniz okuyucu sizi daha samimi daha içten bulabiliyor.

  • 1 ay ago  

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Bazen dediğiniz gibi tarz, imla kurallarının önüne gelebiliyor.

Daha fazla Misafir Yazar
Blog
Blog Yazmaya Başlamadan Önce Keşke Bilseydim Dediğim 10 Şey

Bugünlerde yeni bir blog açmayı mı düşünüyorsunuz? Belki de daha en başından bazı şeyleri atladığınızdan endişelisiniz. İşte bu noktada yıllardır...

YouTuber Olmak
Nasıl YouTuber Olunur?

Çağımızın en popüler akımlarından biri olan ve gittikçe ülkemizde de aktif bir şekilde meslek halini alan YouTuber'lik ülkemizde gençlerin yapmak...

Kapat