Ayhan 31 Mayıs 2015 Webmaster
Kişisel Blog Nasıl Açılır

Kişisel Blog Nasıl Açılır

Merhaba Arkadaşlar,
Bildiğiniz gibi bir süre önce bogumun formatını tam anlamıyla değiştirip kişisel blog formatına döndüm. Bu yazımda da kişisel blog nasıl açılır konusuna değineceğim. Ancak öncelikle kişisel blog nedir sorusuyla başlayalım.

Kişisel Blog Nedir ?

Kişisel Blog

Kişisel Blog

Kişisel blog kişinin bilgi, deneyim, araştırmalarını ve kişisel hayatı ile ilgili konularla ilgili paylaşımlarda bulunduğu bloglardır. Çoğu kişinin yazmakta zorlandığı bir blog çeşidi olduğunu şimdiden söyleyebilirim. Çünkü çok ince bir çizgide yazılarınızı yazmak zorundasınız. Çoğu arkadaşımız kişisel blog konseptinin dışına çok kısa sürede çıkmaktadır. Bu konuda yapılan hatalar şunlardır.

Kişisel Blog Tutanların Yaptığı Hatalar

Yola kişisel blog olarak başlayan blogların yarısından fazlası sonrasında yolundan çıkmaya başlar. En önemli sorun da budur zaten. Yazacak yazı bulamadıkları için (!) siteyi haber sitesine döndürenler olur.

Kişisel Blog’ta teknoloji haberlerinin yeri yoktur !

Yapılan hataların başında bloglarda teknoloji haberleri paylaşılmaya başlanmasıdır. Bu konsepte uygun değildir. Eğer teknoloji haberleri payaşmak istiyorsanız iligli bir site açınız ya da blogunza kişisel blog demeyin.

Yeni nesille beraber gelişmeye başlayan bir blog türü de oyun hileleri paylaşmaktır. Kişisel blog konseptine uymayan bir konu da kesinlikle bu. Amacınıza uygun site açmanızda fayda var.

Peki bu dediklerimi düşündünüz ve kişisel blog’un size uygun olduğuna karar verdiniz. Şimdi neler yapmanız gerekli ona değinelim.

1 – Blog konunuzu belirleyin

İşe başlamadan önce yapmanız gereken ilk hamle blogunuzun konusunu belirlemek olacaktır. Kişisel özelliklerinize göre bir alan belirleyip buna göre diğer adımları uygulamanız gereklidir.

2 – Bir alan adı alın

İlk adım kendinize bir alan adı almak olacaktır. Bunun illa ücretli domain olması gerekmez. Ücretsiz blog servileri de işinizi görecektir. Ancak domain alarak başlama ileriye dönük bir hamle olacaktır. Eğer ücretsiz servisler ile yola devam edecekseniz yazacağım yazıya bakmanızda fayda olacak.

İster domain olarak isterse ücretsiz blog servisleri ile başlamaya karar verin, yapmanız gereken konunuza uygun bir alan adı almaktır. Bu noktada iki farklı seçenek var. Ya isim soyisim konseptini kullanacaksınız (Bknz: ayhankorkmaz.net :)) veya kendi yazacağınız içerikleri temsil eden bir kelime grubu kullanacaksınız.(Bknz: kelimelerbenim.com) Tabi bu konudak örnekler çoğaltılabilir. Siz kendinize hangisini yakın buluyorsanız onu tercih edin.

3 – Temanızı Seçin

İster ücretli şekilde, isterse ücretsiz blog servislerini kulanarak blogunuzu açın. En çok önem vermeniz gereken noktaların başında tasarım geliyor. Çünkü blogunuza gelecek olan ziyaretçiler tasarımınızı beğenmezse takipçiye dönüşmekte zorluk çekerler. Temanınızı seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar;

 • Responsive olmasına dikkat edin
 • Sade ve göz yormayan bir tasarıma sahip olmalı
 • İçeriği rahat bir şekilde göstermeli
 • Sosyal medya düşünülerek tasarlanmış olmalı
 • Materyal Dizayn doğru bir tercih olacaktır
 • Uygun reklam alanları olmalı
 • Bu özelliklere sahip ve kişisel blog için kulanıma uygun, ücretli veya ücretsiz temayı alarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

  4 – Kendinizi ifade eden bir logo tasarlayın

  Kendinizi ifade edebileceğiniz ve temanızın tasarımına uygun bir logo blogunuzun markalaşması açısından çok yararlı olacaktır. Ancak bu konu tasarım yeteneğine bağlı olduğundan kendiniz yapamıyorsanız, uygun fiyatlarla yaptırabilirsiniz veya ücretsiz logo servislerini kullanabilirsiniz.

  5 – Sosyal Medya hesaplarınızı oluşturun

  Sosyal Medya

  Sosyal Medya

  2015 yılına geldiğimiz şu günlerde sosyal medyanın gücünü ve önemini herkes kavramıştır diye düşünüyorum. Bu nedenle blogunuzu temsil edeceğiniz sosyal medya hesaplarınızı oluşturun ve aktif olarak kullanmayı unutmayın.

  Tüm bunları yaptınız ve blogunuzu yayına aldınız. Artık yapmanız gereken içerik üretmek olacaktır.

  Bol bol güncel içerik en önemli noktadır !

  Bir sonraki yazılarımda da içerik oluşturmanızla ilgili çeşitli önerilerde bulunacağım. O zamana kadar sizler diğer yazılarıma da göz atın. Ve yorumlarınızı eksik etmeyerek beni motive etmeyi ihmal etmeyin.

  , ,
  1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
  Loading...
  Yazar :

  Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.  Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

  YORUMLAR

  1. best54

   2 sene ago  

   ilgi duyduğumbir konu bir fırsat bulup detayları bakıcam

  2. Hüseyin

   2 sene ago  

   Adım adım ve güzel olarak sıralanmış. Blog tutmaya yeni başlayacak arkadaşlar için güzel bir kaynak oluşturmuşsunuz.

  3. yusuf

   2 sene ago  

   blog kurmasını bir türlü beceremiyorum adım adım denedim biraz olsun öğrendi tşler

  4. Yasin

   2 sene ago  

   Uzun süreden sonra istediğim yazı burda mükemmel bir derleme olmuş elinize sağlık.

  5. Yasin

   2 sene ago  

   Uzun süreden sonra istediğim yazı burada mükemmel bir derleme olmuş elinize sağlık.

  6. 2 sene ago  

   Kişisel Blog’ta teknoloji haberlerinin yeri yoktur ! kısmına çok iyi değinmişsiniz hocam.

  7. kadir

   2 sene ago  

   kişisel bloglar özellikle o tarihte ne en çok tutuluyorsa o paylaşılıyor özellike bu dönem her blog teknoloji oldu.

  8. Aleyna

   2 sene ago  

   wordpressle tanıştıktan sonra blog bıraktım ama yine de özlüyorum

  9. 1 sene ago  

   Yorum belki geç olmuş olabilir ama gerçekten kendimde bu konuda araştırma yaparken yazınıza denk geldim. Emeğinize kaleminize sağlık. Faydalı bir paylaşım olmuş.

   Sevgi, Saygı ve Hürmetlerimle

   • 1 sene ago  

    Teşekkür ederim iyi yorumların için umarım herkese faydası olmuştur

  10. 1 sene ago  

   Blog yazarlığına yeni başlayanlar için iyi bir kaynak niteliğinde. Kişisel bloglar haber sitesi değildir. Yani teknoloji haberlerine yer verilmez kısmıda gerçekten önemli bir nokta.

  11. Sezen Alakus

   6 ay ago  

   Asıl mesleğim İngilizce öğretmenliği bir fakültede. 2. master ıma başladım yıllar sonra Public Relations and Corporate Communication. Aldığım derslerde biri bu olağanüstü mecranın nasıl aktif kullanılacağı. Facebooktan, Slack e geçtik. Gruplar kurduk. Sonra Reddit uygulamalarını öğrendik. Feedly üzerinde pek duramadık. Bir önceki yazınız beni çok aydınlatti. Umarım en kısa zamanda kendi bloğumu oluştururu. Google’ın podcast leri bana ilham verdi IBT Toefl ve IELT sınacları için mükemmel kaynaklar var. Bunları derleyip online dersler vermeyi/ sunmayı planlıyorum bloğumda çocuklara faydam olsun. İlk adımları da sizin bilgilerle ataağım. Gerçekten çok net anlatmşsınız. Çok teşekkür ederim.

  Daha fazla Webmaster
  Wordpress Spam Botlar
  WordPress Spam Botları Engelleme

  Merhaba Arkadaşlar, Uzun bir sürenin ardından ilk defa pazar günü boş kaldım ve sizler için içerik oluşturmaya fırsat buldum. bu...

  Blog Üzerinden Para Kazanmak
  Blog Üzerinden Para Kazanmak

  Merhaba Arkadaşlar, Bu aralar çok dikkatimi çeken ve bazı arkadaşlarla konuştuğum bu konuyu sizlerle de konuşma istedim. Gördüğüm kadarı ile...

  Kapat