Ayhan 8 Ocak 2017 Sinema
ARRIVAL

ARRIVAL

Nedendir bilmem uzun zamandır şöyle oturup film izlemez oldum. Boş vakitlerimi daha çok dizi izleyerek geçiriyordum. Dolayısıyla da sinema dünyası konusunda biraz güncelden uzak kaldım. Sizin de bildiğiniz gibi geçtiğimiz günlerde kendime yeni yıl hedefleri belirlemiştim. Bu hedefler doğrultusunda her hafta bir film izlemem gerekiyordu. Ve dün akşam kitap okuma seansımın ardından hemen film izlemeye başladım. Uzun zamandır çok konuşulan Arrival filmi ile bu seriyi başlatmaya karar verdim. Filmi izlemeden önce sadece uzaylılarla ilgili olduğunu ve izleyenlerin İnterstellar ile karşılaştırdığını biliyordum. Daha da araştırmadan filmi izledim.

Yeni Yıl Hedeflerim

Arrival Konusu

Dünyanın 12 bölgesine uzaydan geldiği düşünülen aynı yapıda 12 adet UFO iniş yaparak hiçbir şey yapmadan bekliyordur. Ancak tüm dünyadaki devletler gibi ABD hükümeti de gelenlerle iletişim kurarak nereden ve geldiklerini ve amaçlarını öğrenmek ister. Bu amaçla bir dil bilimci ve bilim adamı getirilip, çalışmalar yapılır.

Ancak bir sorun vardır ortada, gelenlerle nasıl iletişime girilecek. Dil bilimci ablamız bu konuda farklı bir yaklaşım kurar ve gelenlere kendi dilimizi öğretmeye çalışır. Daha doğrusu kendi sorduğu sorulara göre kendi harfleri ile yazmasını ister. Zamanla onların dili çözülmeye başlar.

Arrival Güzel Yanları

Film aslında bilim kurgu alanının güzel bir örneği olmuş. Uzaydan gelen varlıklar ile nasıl iletişime geçileceği konusunu ele alması ve bu soruya bilimsel bir yaklaşım yapması filmin güzel yanlarından biri olmuş. Ayrıca aşağıda spoiler olarak bildirdiğim yönleri de filme güzellik katmış.

DİKKAT SPOİLER
Bu kısım sadece filmi izlemiş kişiler için yazılmıştır. Filmde getirilen dil bilimcinin geleceği görebilme özelliği sayesinde gelecek ie günümüz arasında ilişki kurabilmesi, bununla da yetinmeyip gelecekten günümüze müdahale edebilecek veriler elde etmesi fantastik bir yapı kazandırmış filme.

Arrival Beğenmediğim Yönleri

Filmin beğenmediğim yanı bence sonu hakkında bir netlik bırakılmamasıydı. Filmin sonunda ne olduğu anlıyoruz, ancak ne olacağını ve bazı şeylerin neden olmadığı konusu sanki gelecek filme bırakılmış. Devam filmi garantilenmiş gibi.

Sonuç

Sonuç olarak değerlendirmek gerekirse, Arrival mutlaka izlenmesi gereken filmler arasında giriş yapabilir. Ancak bana göre İnterstellar ile yarışabilecek bir film olamamış. Siz yine de izleyin derim.

Bu arada filmi izleyenler, sizin düşünceleriniz nedir ?

, ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 4 ay ago  

  10 üzerinden kaç veriyorsun bu filme ona göre izleyeceğim 😀

  • 4 ay ago  

   Sonunu çok çok beğenmesem de 75/100 verebilirim.

 2. Semih Yazıcı

  3 ay ago  

  Bazı sitelerde kalitesiz ve zaman kaybı olduğu yönünde yorumlar okudum. Ne düşünüyorsunuz?

  • 3 ay ago  

   Bence zaman kaybı değil. Sadece konusu ve etkisi itibari ile daha iyi bir film, daha doğrusu son bekliyordum. Ancak yine de izlenmesi gereken filmlerden biridir.

  • 3 ay ago  

   İzlenmesi gereken filmlerden biri, bence eksikleri olsa da bu yoklukta izlenebilir.