Ayhan 22 Mayıs 2015 SEO

Evet kendim birşeyler öğrendikçe veya önemini kavradıkça sizler için bilgiler vermeye devam ediyorum. Bu yazımda da sizler için sitelerin analizlerinde kullanılan hemen çıkma oranı(bounce rate) hakkında bilgiler derledim. Hemen fazla vakit kaybetmeden konuya girişeyim.

Hemen Çıkma Oranı Nedir

Hemen Çıkma Oranı Nedir

■ Hemen Çıkma Oranı Nedir ?

Hemen çıkma oranı İngilizce adıyla Bounce Rate sitenize gelen ziyaretçinin geldiği sayfadan sonra sitenizden ayrılma oranını gösteren bir Google Analytics parametresidir. Daha basitçe değerlendirmek gerekirse, sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizi gezdiğini mi yoksa direk siteden ayrıldığını mı gösterir. Tabi anlayabileceğiniz gibi hemen çıkma oranını düşük tutmak siteniz için avantajlıdır. Çünkü gelen ziyaretçi siteniz içinde farklı konulara gider ve sayfa görüntüleme sayınız artar. Dolayısıyla da reklam gelirleriniz artar. Aynı zamanda da ziyaretçiyi takipçiye dönüştürebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı Nereden Kontrol Edilir ?

Hemen çıkma oranı öğrenmek için Google Analytics üzerinden değerlerinize bakmanız yeterli. İşaretlediğim alandan değerinizi görebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

■ Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür ?

Aslında bu işin bir anayasası bulunmuyor. Mantıken davranışlarda bulunmak gerekiyor. Biraz da sitenize gelen ziyaretçi gözüyle sitenizi incelemeniz gereklidir. Siteye gelen siz olsaydınız gezer miydiniz yoksa çıkar mıydınız?

Dolayısıyla site içerisinde gezdirmeye yönelik davranışlarda bulunmanız gerekli. Bunun en kullanılan yönlerinden biri de Benzer Yazılar bölümü oluşturmaktır. Yazının altında benzer içerikler alanı ile ziyaretçinin oralara girmesini teşvik edin.

Yazı içinde kendi yazılarınıza link verin. Yazıyla alakalı konulara vereceğiniz linkler ziyaretçinin oraya da gitmesini sağlayacaktır. Örneğin bu yazıyı okuduğunuza göre sitenizi analiz ediyorsunuz. O zaman sizi şu yazıma da alayım.

Ücretsiz Site Analiz Araçları

Dışarıya link veriyorsanız yeni sekmede açılmasını sağlayarak sitenizden uzaklaşmasını engelleyebilirsiniz.

Daha bir sürü seçenek sıralanabilir. Ancak olayın temelini kavramak önemlidir. Amacınız sitenize gelen ziyaretçinin siteden gezmesi için nedenler sunmak olmalıdır.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı ?

Aslına bakarsanız bu konuda tam bir değer olmamasına rağmen sitenin türüne göre kabuller bulunur. En kabaca bakmak gerekirse %40-60 arası bir hemen çıkma oranı notmal sayılmaktadır. Doğal olarak %40 altına indirdiğiniz taktirde daha da faydasını görebilirsiniz.

Şimdilik bu yazımda vereceğim bilgilerin sonuna geldim. Eğer beğendi iseniz yorumlarınız ve paylaşımlarınızla desteklerseniz sevinirim. Ayrıca çıkamdan diğer yazılarıma da bakmayı ihmal etmeyin :)

Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 2 sene ago  

  Güzel anlatım olmuş hocam tşkler

  • 2 sene ago  

   Teşekkürler. Yararlı olduysa ne mutlu :)

 2. 2 sene ago  

  güzel yazı olmuş dostum :) biraz daha uzasın istiyo insan :) bende taktikler uyguluyorum ama sanırım reklamlar yüzünden %70’in altına düşemedim 😀 Birde hemen çıkma oranı %40-60 demişsiniz ancak hite göre değişkenlik gösterir bu bence :)

  • 2 sene ago  

   Zaten dediğim gibi oranda bir kesin değer yok. %40-60 arası kabul görür. Ancak üstü de olabilir. Mesela benim bu kişisel blogumda oran %8 iken tavsiyelazim.com üzerinde %62 şu anda. Siteye, türüne, içeriğe ve hite göre değişir tabii ki :)

 3. Hüseyin

  2 sene ago  

  Son zamanlarda düşmesiyle beni sevindiren oran :)

 4. Eren

  2 sene ago  

  Bende %15,88 bazı aylarda daha da düşüyor.

 5. 2 sene ago  

  Faydalı bir yazı teşekkürler. :)

Daha fazla SEO
Tanıtım Yazısı Nedir
Tanıtım Yazısı Nedir? Nasıl Yazılır?

Merhaba Arkadaşlar, Eğer bu yazımı okuyorsanız ya benim yazılarımı takip ediyorsunuz ya da tanıtım yazısı nedir sorusuna cevap ararken geldiniz....

Backlink Nedir
Backlink Nedir ?

Merhaba arkadaşlar, Bugün sizler için SEO'ya yeni başlayanların araştırdığı ve nedir diye merak ettikleri konuların başında gelir. Ben de bu...

Kapat