Anasayfa Webmaster SEO Hemen Çıkma Oranı
SEO

Hemen Çıkma Oranı

5 Dakikada Okunur
7
0
670
Hemen Çıkma Oranı Nedir

Evet kendim birşeyler öğrendikçe veya önemini kavradıkça sizler için bilgiler vermeye devam ediyorum. Bu yazımda da sizler için sitelerin analizlerinde kullanılan hemen çıkma oranı(bounce rate) hakkında bilgiler derledim. Hemen fazla vakit kaybetmeden konuya girişeyim.

Hemen Çıkma Oranı Nedir
Hemen Çıkma Oranı Nedir

■ Hemen Çıkma Oranı Nedir ?

Hemen çıkma oranı İngilizce adıyla Bounce Rate sitenize gelen ziyaretçinin geldiği sayfadan sonra sitenizden ayrılma oranını gösteren bir Google Analytics parametresidir. Daha basitçe değerlendirmek gerekirse, sitenize gelen ziyaretçilerin sitenizi gezdiğini mi yoksa direk siteden ayrıldığını mı gösterir. Tabi anlayabileceğiniz gibi hemen çıkma oranını düşük tutmak siteniz için avantajlıdır. Çünkü gelen ziyaretçi siteniz içinde farklı konulara gider ve sayfa görüntüleme sayınız artar. Dolayısıyla da reklam gelirleriniz artar. Aynı zamanda da ziyaretçiyi takipçiye dönüştürebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı
Hemen Çıkma Oranı

Hemen Çıkma Oranı Nereden Kontrol Edilir ?

Hemen çıkma oranı öğrenmek için Google Analytics üzerinden değerlerinize bakmanız yeterli. İşaretlediğim alandan değerinizi görebilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür
Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür

■ Hemen Çıkma Oranı Nasıl Düşürülür ?

Aslında bu işin bir anayasası bulunmuyor. Mantıken davranışlarda bulunmak gerekiyor. Biraz da sitenize gelen ziyaretçi gözüyle sitenizi incelemeniz gereklidir. Siteye gelen siz olsaydınız gezer miydiniz yoksa çıkar mıydınız?

Dolayısıyla site içerisinde gezdirmeye yönelik davranışlarda bulunmanız gerekli. Bunun en kullanılan yönlerinden biri de Benzer Yazılar bölümü oluşturmaktır. Yazının altında benzer içerikler alanı ile ziyaretçinin oralara girmesini teşvik edin.

Yazı içinde kendi yazılarınıza link verin. Yazıyla alakalı konulara vereceğiniz linkler ziyaretçinin oraya da gitmesini sağlayacaktır. Örneğin bu yazıyı okuduğunuza göre sitenizi analiz ediyorsunuz. O zaman sizi şu yazıma da alayım.

Ücretsiz Site Analiz Araçları

Dışarıya link veriyorsanız yeni sekmede açılmasını sağlayarak sitenizden uzaklaşmasını engelleyebilirsiniz.

Daha bir sürü seçenek sıralanabilir. Ancak olayın temelini kavramak önemlidir. Amacınız sitenize gelen ziyaretçinin siteden gezmesi için nedenler sunmak olmalıdır.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı ?

Aslına bakarsanız bu konuda tam bir değer olmamasına rağmen sitenin türüne göre kabuller bulunur. En kabaca bakmak gerekirse %40-60 arası bir hemen çıkma oranı notmal sayılmaktadır. Doğal olarak %40 altına indirdiğiniz taktirde daha da faydasını görebilirsiniz.

Şimdilik bu yazımda vereceğim bilgilerin sonuna geldim. Eğer beğendi iseniz yorumlarınız ve paylaşımlarınızla desteklerseniz sevinirim. Ayrıca çıkamdan diğer yazılarıma da bakmayı ihmal etmeyin :)

 • hemen çıkma oranı

  Hemen Çıkma Oranı Düşürme Yöntemleri

  Hemen Çıkma Oranı Düşürme Yöntemleri Web sitelerinin en büyük sorunlarından biri de hemen …
Daha fazla ilgili makale
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In SEO

7 Yorumlar

 1. emre

  28 Mayıs 2015 at 11:27 am

  Güzel anlatım olmuş hocam tşkler

  Cevapla

  • Ayhan

   28 Mayıs 2015 at 11:30 am

   Teşekkürler. Yararlı olduysa ne mutlu :)

   Cevapla

 2. Yasin Ergül

  28 Mayıs 2015 at 1:33 pm

  güzel yazı olmuş dostum :) biraz daha uzasın istiyo insan :) bende taktikler uyguluyorum ama sanırım reklamlar yüzünden %70’in altına düşemedim 😀 Birde hemen çıkma oranı %40-60 demişsiniz ancak hite göre değişkenlik gösterir bu bence :)

  Cevapla

  • Ayhan

   28 Mayıs 2015 at 1:37 pm

   Zaten dediğim gibi oranda bir kesin değer yok. %40-60 arası kabul görür. Ancak üstü de olabilir. Mesela benim bu kişisel blogumda oran %8 iken tavsiyelazim.com üzerinde %62 şu anda. Siteye, türüne, içeriğe ve hite göre değişir tabii ki :)

   Cevapla

 3. Hüseyin

  3 Haziran 2015 at 7:21 pm

  Son zamanlarda düşmesiyle beni sevindiren oran :)

  Cevapla

 4. Eren

  24 Haziran 2015 at 8:31 pm

  Bende %15,88 bazı aylarda daha da düşüyor.

  Cevapla

 5. Hasan

  23 Temmuz 2015 at 3:48 pm

  Faydalı bir yazı teşekkürler. :)

  Cevapla

Cevap Yaz