Ayhan 10 Kasım 2015 SEO

Hemen Çıkma Oranı Düşürme Yöntemleri

google-hemen-cikma-orani

Web sitelerinin en büyük sorunlarından biri de hemen çıkma oranlarıdır. Google Analytic veya Yandex Metrica gibi araçlar hemen çıkma oranını verir. Sitenize giren bir ziyaretçinin sitede herhangi bir aktivite yapmadan sitenizden ayrılması ile sitenize gelen tüm ziyaretçilerine oranı bize hemen çıkma oranını verir. Örnek verirsek sitenize günlük 100 kişi geliyor. 100 tane kişiden 30 tanesi sitenizde dolaşmadan bir yazıyı okuyup çıkıyor. 70 kişi de sitenizde başka eylemler gerçekleştiriyor.  Sizin sitenizin hemen çıkma oranı (bounce rate) %30 olacatır. Sitenizin performası ölçülürken hemen çıkma oranına bakılıyor. Seo  açısından bu oranın düşük olması gerekir. Sitenizin kategorisine göre ortalama bounce rate değerleri vardır.

E-ticaret siteleri için bounce rate:  %30

Üyeliği olan Siteler için bounce rate: %40

Bloglar için: %80

Eğer sitelerinizde bu oranlardan yüksek bounce rate varsa sitenizde bir şeyleri yanlış yapıyorsunuz demektir. Hemen çıkma oranlarını düşürmek için hangi kaynaklardan gelen trafikte bounce rate fazla ise önce orada bir değişiklik yapılmalıdır. Sosyal medyadan gelen trafiğinizin bounce rate’i yüksekse o zaman paylaşımlarınızda bir problem var demektir.

Hemen çıkma oranı düşürme yöntemleri:

 • Yazılarınızda aynı konuyu işleyen diğer sayfalarınıza link vermelisiniz.
 • Ziyaretçilerinize ulaşmak istediği bilgiyi doğrudan vermeliyiz. Ziyaretçilerimizi boş yere uğraştırmamalıyız.
 • Siteniz mobil uyumlu olmalıdır.
 • Sitenizin tasarımı güzel olmalıdır. Ucuz veya ücretsiz temalar kullanıyorsanız kesinlikle profesyonel temalar satın almalısınız.
 • Açılış hızı düşük olmalıdır. E-ticaret siteleri için bu çok önemlidir.
 • Web sitenizde reklam kalabalığından kurtulun.
 • Dışarıya çok fazla link vermemek verdiğimiz linkleri de farklı pencerelerde açtırmalıyız.
 • Doğru sonuçlar gösteren arama kutusu gereklidir. Yanlış sonuçlar gösteren arama kutusu ziyaretçinin kaçmasına sebep olur.

Hemen Çıkma Oranı Kaç Olmalı ?

Aslına bakarsanız bu konuda tam bir değer olmamasına rağmen sitenin türüne göre kabuller bulunur. En kabaca bakmak gerekirse %40-60 arası bir hemen çıkma oranı notmal sayılmaktadır. Doğal olarak %40 altına indirdiğiniz taktirde daha da faydasını görebilirsiniz.

Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 7 ay ago  

  Blogumda hemen çıkma oranı %72 falan ben bu değerin çok yüksek olduğunu düşünüyordum fakat %80 görünce şaşırdım açıkcası :)

 2. 5 ay ago  

  Google Analytics verilerine göre bende %45 görünüyor.Sanırım bir yerlerde yalnış yapyoruz.Verdiğiniz bilgiler ışığında hatalarımı bulup düzelteceğim.Teşekkürler Ayhan Bey.

Daha fazla SEO
shutterstock_244778974-3402-x-2270-1024x683
Alan Adı SEO’ya Etkisi

1 - Alan Adının SEO'ya etkisi Alan adı diğer bir adıyla domain alırken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bir alan...

SEO
Yeni Projeler İçin SEO Stratejisi

Yeni projelere başlangıç yapan kişiler, içlerindeki başarı heyecanı ve projeye odaklanmaları nedeniyle SEO stretejisi belirlemeden projelerine başlıyor ve belli bir...

Kapat