Ayhan 25 Aralık 2016 Kişisel, Mim
Yeni Yıl Hedefleri

Yeni Yıl Hedefleri

Yeni yılın yaklaşması ile birlikte, yalnız kaldığım zamanlarda kendimi geçen yılı değerlendirip gelecek yıla ait planlar yaparken buluyorum. Aslında belkide her yıl yaptığım bu eylemi bu yıl farklı bir şekilde değerlendirme fırsatı yakaladım. Bu fırsatı aslında izlediğim YouTube videosu sonucunda kazandığım farkındalık ile sağladım.

Bildiğiniz gibi Barış Özcan (@BarisOzcan) YouTube kanalı üzerinden yayınladığı videolar ile kısa zamanda büyük kitlelere ulaştı. Ve bu çığ gibi büyüyen kitle YouTube’ın da dikkatini çekmiş olacak ki bu yıl gerçekleştirilen etkinlikte dünyaca seçilen 12 değişim elçisinden biri olarak Londra’ya davet edildi. Bununla da kalmayarak konuşma gerçekleştiren 3 kişiden biri oldu. Siz zaten kendisini tanıyorsunuzdur ancak yine de YouTube kanalını şuraya bırakıyorum. (Barış Özcan YouTube Kanalı)

Barıs Özcan

Barıs Özcan

Peki Ama Nereden Geldi Bu Fikir ?

Dediğim gibi tamamen video izlerken Barış  Özcan‘ın anlattıklarının çok mantıklı olduğu aklıma geldi ve ben de kendime yeni yıl hedefleri koymaya karar verdim. Kendisinin tabiri ile ben de #zincirikırma hareketinin bir yolcusu olmaya karar verdim. Muhtemelen nedir bu #zincirikırma hareketi demeye başlamışsınızdır. Ben sizi ilgili videoya yönlendiriyorum. Sonrasında devam edeceğiz.

Zinciri Kırma !

İzlediğiniz gibi amacım, daha doğrusu amacımız yeni yıl hedefleri belirlemek olacak. Bu hedefler sayesinde kendimizi motive etmeye çalışarak amacımıza ulaşmaya çalışacağız. Tabi bunu kişisel olarak kendim yapacağım. Ancak sadece kendim yaparsam bir tek kendime yardımcı olmuş olacağım. Ancak ben de kitlelere bir hareket fitili yakmak istiyorum. Tabi burada kitlelere derken kendimi büyütmüyorum, 5 kişi de bu yazı sonrasında kendine yeni yıl hedefleri belirlerse benim için yeterli. Tabi bu konuda sizlerin de yardımına ihtiyacım olacak. Ancak o konuya gelmeden önce isterseniz önce kendi hedeflerimi belirleyeyim.

Yeni Yıl Hedeflerim

Her gün en az 25 sayfa kitap okuyacağım.

Bu aslında uzun süredir yapmak istediğim bir eylem. Bu sayede bir kitabı 400 sayfa kabul edersek, ayda yaklaşık 2 kitap bitireceğim. Bu da yılda 24 kitap demek ki hiç olmamasından iyidir değil mi ?

Her hafta bir film izleyeceğim.

İzlenecek o kadar çok film var ki, en az haftada bir film izleyerek yılda 48 film izlemiş olacağım.

Her hafta 3 bölüm yabancı dizi izleyeceğim.

Açıkçası yabancı dizi izlemeye geç başlayan biri olarak önümde onlarca, belkide yüzlerce yabancı dizi mevcut. Daha önce sizlere izlemek istediğim yabancı diziler yazımı paylaşmıştım. Aslında şu an listem daha da uzun, ancak bu bana hedefime ulaşmak için daha büyük bir fırsat tanıyor değil mi :) Bu sayede yılda 155 bölüm yabancı dizi izlemiş olacağım. Ortalama bir yabancı dizinin 10 bölümden oluştuğunu kabul edersem, yılda 15 dizinin bir sezonunu izlemiş olacağım. Tabi bu eylemin benim İngilizce gelişime katacağını seneye göreceğiz.

Her gün 8000 adım atacağım.

Daha önce size paylaştığım gibi kendime Mi Fit 2 satın aldım. Bu sayede gün içerisinde attığım adımları takip edebiliyorum. Aslında asıl hedefim/iz 10.000 adım olmalı, ancak iş yoğunluğum dolayısıyla erişemeyeceğim hedef koyarak zinciri kırmak istemiyorum.

Her Hafta 2 Blog Yazısı Yazacağım

Artık blog yazılarımı düzene sokmanın zamanı geldi Yeni yılda haftada 2 yazı yazarak yılda 104 blog yazısı yazmış olacağım. Tabi bu yazıların hepsi burada değil, farklı bloglarımda da yayınlanacağından sonradan zinciri kırdın demeyin :)

Peki Sizlerden Ne İstiyorum !

Dediğim gibi bu yazıda amacım sadece kendime yeni yıl hedefi belirlemek değil, birlikte yeni yıl hedefleri belirlemektir. Yani sizlerin ve benim bu yazımı normal yollardan okumayacakların da kendilerine hedef belirlemelerini sağlamaktır.  İşte bu noktada sizlere ihtiyacım var. Bana ve amacıma aşağıdaki gibi yardımcı olabilirsiniz.

 • Yazımı sosyal medya hesaplarınızdan #zincirikırma hashtag’i ile paylaşabilirsiniz. Bu sayede çok daha fazla kişiye erişebiliriz.
 • Bu yazımı bir #mim olarak kabul edip siz de kendi blogunuzda kendi yeni yıl hedeflerinizi paylaşım başkalarını mimleyebilirsiniz.

Yazımı sonlandırmadan önce bunu bir #mim olarak kabul edip, bu yazımda Tahsin ve Çağrı‘yı mimliyorum. En yakın zamanda onlarda da bir yazı bekliyorum.

, , ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 4 ay ago  

  Karar/lar almak kolay da, uygulama kısmında sıkıntılar yaşıyoruz. Zor ama imkansız değil. Ciddi ve güçlü bir irade istiyor. Umarım daha iyi yönlerde yeni kazanımlarımız olur…

  Kolay gelsin,

  • 4 ay ago  

   Dediğiniz gibi, zor ama imkansız değil. Denemekte fayda var diyorum :)

 2. 4 ay ago  

  Güzel hedefler. Benim planlarımla benzerler. Film ve dizi izleme işleri aksamayabilir ama blog yazısı ve kitap okuma da sapmalar olabilir :)

  • 4 ay ago  

   dediğin gibi olabilir, ancak en azında bir teşvik olacağı kesin. Bakalım ne kadarını başarabileceğim :)

 3. 4 ay ago  

  Merhaba Ayhan Bey bende blogumda “Başarı Nasıl Gelir ?” adlı yazımda bu konudan bahsettim okumanızı tavsiye ederim.

  • 4 ay ago  

   Merhaba, tabii ki hemen bakıyorum. Yorumun için teşekkürler.

 4. 4 ay ago  

  Dostum mim için teşekkür ederim. Kitap okumaya başlarsan o 25’i geçer gibi geliyor bana. Yabancı dizi meselesi ise şu durumda epey zorlaştı, yabancı dizi sitelerini yasakladılar gibi. Bulduğun siteyi veya siteleri benimle de paylaşırsan mutlu olurum :) Mim için de ayrıca teşekkür ederim :)

  • 4 ay ago  

   Dediğin gibi yeri geliyor konu öyle bir yerde kalıyor ki 50 sayfayı buluyorum. Ancak okumaya özen gösteriyorum.

 5. 4 ay ago  

  Ben bir liste yaptım ,üstelik blogda da yayınladım. Cumadan beri zihnimi meşgul ediyor..Çok çalışmam lazım çok..

  • 4 ay ago  

   Hedef koymak insanı kaytarma duygusundan arındırabiliyor. Ben çok faydasını gördüm diyebilirim.

 6. Semih Yazıcı

  3 ay ago  

  Benim düşüncem öncelikle “iradeyi nasıl kontrol edebiliriz.” bunun farkındalığına varmamız gerekmekte.

  John Wick’de belirtildiği üzere özel bir adamın en belirgin özellikleri “İnatçıdır ve demir iradelidir.” Hedeflerdeki başarı bu iki kişisel yetkinliğin temelinde yatıyor olabilir.

  • 3 ay ago  

   Gerçekten de tam olarak söylediğin gibi, irade her şeyin anahtarıdır. Zaten bu tarz hedeflerin amacı irademizi telkin etmek belkide :)

Daha fazla Kişisel, Mim
Kitap
Neden Toplu Kitap Okuma Gruplarına Giremiyorum

Ülkemizde okuyan hatta maalesef okuyabilen, gerçek anlamda okumaktan bahsediyorum, insan sayısı çok az. Ve bu kitle daha fazla okumak için...

HDD'den SSD'ye Geciş
SSD ile Eski Bilgisayarıma Can Verdim

Uzun zamandır içimde eski diz üstü bilgisayarımı değiştirmek gibi bir istek var içimde. Aslına bakarsanız çok da eski sayılmaz, 3...

Kapat