Ayhan 3 Haziran 2016 Güncel

Evet mutlaka duymuşsunuzdur, son zamanlarıda belkide internet gündeminin en önemli konusu PayPal‘ın Türkiye’deki faaliyetlerini sona erdirmesi. Çünkü dünya üzerinde belkide en çok kullanılan bu servisin ülkemizden çekilmesi ile internet dünyasında düzen yeniden kurulmak zorunda kalacak.

Peki neden bu kadar önemli bir mevzu haline geldi bu PayPal ? Gerçekten bu kadar önemli bir konumu ?

Aslında bu konu tamamen sizin interneti kullanma alışkanlığınız ve kullanma amacınıza göre değişebilecek yapıda. Öncelikle konuyu şu şekilde anlatayım. Eğer internet üzerinden çok alışveriş yapmıyorsanız ve yaptığınız zamanlarda da kredi kartından başka yöntem mi vardır diyorsan; bir internet siten veya paraya döndürebileceğin bir sosyal medya hesabın yoksa PayPal senin için çok önemli değil. Çok da şey yapma yani :)

PayPal

PayPal

PayPal neden Kapanıyor ?

Aslında bu yazımın amacı size PayPal’ın neden kapandığını açıklamak değil. Çünkü muhtemelen onlarca sitede bunu okumuşsunuzdur. Ancak yine de kısaca bahsetmek gerekirse Türkiye’deki bankacılık faaliyetlerini denetleyen kurum olan BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ile aralarında finansal planların toplanacağı veri merkezi ile ilgili bir sorun oluşmuş ve isteneni yapmayınca lisans alamayarak Türkiye’deki faaliyetlerini şimdilik sona erdirmek zorunda kalmışlar.

Bizim Paralar Ne Olacak ?

6 Hazirana kadar hala PayPal‘ı kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla hesabınıza giriş yapıp hesabınızdaki parayı banka hesabınıza aktarabilirsiniz. Tabi 15TL altında olan miktarı nedense hala çekemediğimizden sıkıntı yaşayabilirsiniz. Eğer bakiyeniz 15TL altı ise ve çekemiyorsanız alın size seper bir fikir. Kalan paranızı Lösev‘e bağışlayabilirsiniz.

Peki Gerçekten Eyvah mı ?

PayPal bizlere düşük komisyonla ve en önemlisi güvenli bir şekilde para gönderip alma imkanı tanıyordu. Ve bankalara verilen 3-5TL havale ücretlerinden koruyordu bizleri.

Bunun yanında yurt dışından yapılan ürün veya hizmet alışverişlerinde ücretin gönderme/alma çok kolay ve masrafsız oluyordu.

Peki gerçekten eyvah mı ? Aslında sadece Türkiye içinde işlemler gerçekleştirecekseniz çok da eyvahlık bir durum yok ortada. Çünkü PayPal yerine kullanabileceğiniz havale ücreti almayan bankalar var. Mesela bunlardan biri Enpara !

Neden Enpara Kullanmaya Başladım

Ancak yurtdışından ücret almak sizin yaşamınızın büyük bir parçası ise gerçekten düşünüp araştırmanız gerekiyor. Dünya üzerinde çeşitli alternatifleri mevcut ancak siz kendinize ve  uygun olanı keşfetmelisiniz.

, ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 11 ay ago  

  Hocam enpara falan hikaye paypalın alternatifi yok geniş düşününce.

 2. DemirDöküm Servisi

  11 ay ago  

  kapanmaz kapanmaz arkadaşın da dediği gibi alternatifi olmayan birşeyi kapatamazsınız.

 3. 11 ay ago  

  Bence çok büyük eyvahlar olsun. Stock fotoğraf satmayı düşünüyordum ve en kolay ödeme yöntemi Paypal idi. Şimdi hayaller suya düştü.

  • 11 ay ago  

   Bu konuda belki de Payoneer senin ihtiyaçları karşılayabilir.

 4. 10 ay ago  

  Paypal’ın kapanması pek iyi olmadı zira paypal üzerinden ödeme alan bir çok webmaster ve grafik işleri yapan kişiler vardı ve bu ödemeleri bizler paypal üzerinden yapabiliyorduk. Ayrıca ptc site işleri ile uğraşan kişiler de ödemelerini genellikle paypal üzerinden alıyorlardı şimdi o işlerden para kazanmak da çok zor oldu bu durumda. Hayırlısı diyelim artık ne diyelim başka..

Daha fazla Güncel
Vatikan
Yaz ile Gelen Harcama İsteği

Evet, sonun beklenen oldu ve yaz geldi. Her yıl sürekli olarak gerçekleşen bu döngüde insan oğlunun yazı kayırması nasıl bir...

Yatırım
Yatırımda Zamanlamanın Önemi

Bildiğiniz gibi ülke olarak seçim sürecindeyiz ve süreç yaklaşık 3 aydır sürüyor. Ancak her zaman olduğu gibi bu dönemi fırsata çevirmeyi...

Kapat