Ayhan 2 Nisan 2017 Bloglama

Misafir yazarlık, blog yazarlarının kendi yazdığı konulara benzer veya paralel içerikler üreten ve bir okuyucu kitlesi olan bloglar için hazırladığı ve yayınlanacak blogun ziyaretçilerinin dikkatini çekmeyi hedeflediği bir tanıtım yöntemidir.

Aslına bakarsanız tüm yazının içeriğini bu tanıma göre yapacağım. Ve tanım içerisinden anahtar kelimeleri belirleyerek yazıya devam edeyim. Etkili misafir yazarlık yapmak için dikkat etmeniz gereken noktalar.

 • Kendi blog alanınıza uygun bloglara yazın
 • Yazdığınız bloga değer katın
 • Yazınızı olası takipçilerinize yazdığınızı unutmayın
 • Yazıya gelen yorumları cevaplayın
Misafir Yazarlık

Misafir Yazarlık

Misafir Yazarlık Yapacağınız Blogları Doğru Seçin

Bu konuda unutmamanız gereken nokta, Google bazlı bir çalışmadan ziyade kendi blogunuzu tanıtım okuyucuyu kendi blogunuza çekmek istiyorsunuz. Dolayısıyla da kendi yazdığınız konulara ilgi duyacak kitleye sahip bloglara yazı yazmaya çalışın. Örnek vermek gerekirse, eğer bir kişisel blog sahibiyseniz, bir teknoloji blogunda yazmanız size çok fazla ziyaretçi çekemeyecektir.

Yazdığınız Bloga Değer Katın

Bu noktada unutmamanız gereken nokta, misafir yazarlık kesinlikle tanıtım yazısı yayınlamak anlamına gelmiyor. Bu nedenle öncelikle amacınız yazdığınız bloga ve o blogun okuyucularına değer katmak olmalıdır. Bu sayede hem yazdığınız blog için hem de kendiniz için önemli bir şey yapmış olursunuz. Çünkü sizin yazınızı okuyacaklar yazınızdan etkilenirse, yazı sonundaki linkten sizin blogunuza ve/veya sosyal medya hesabınıza gelecektir.

Yazıya Gelen Yorumlara Cevap Verin

Özenle hazırladığınız yazı okuyucular tarafından ilgi çekecek ve yorumlar gelmeye başlayacaktır. Bu noktada sizin işiniz yazı yayınlanınca bitmiyor. Gelen yorumlara cevap vermek, yazının yazarı olarak en temel görevinizdir. Ayrıca vereceğiniz cevaplar yardımı ile okuyucular ile kuracağınız bağı geliştirebilirsiniz. Unutmayın onlar sizin muhtemel takipçilerinizdir.

Yazının Yayılması İçin Paylaşın

Sosyal medya hesaplarınızda yazıyı paylaşarak daha fazla kişiye yazdığınız yazıyı göstermekten çekinmeyin. Unutmayın bir amacınız da yazdığınız siteye katkı sağlamaktır.


 

Bu arada bu yazımı okuduğunuza göre, aklınızda misafir yazarlık yapma fikri var. Öyleyse bana iletişim sayfamdan ulaşarak harekete geçebilirsiniz !

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 4 hafta ago  

  Ayhan merhaba;

  Öncelikle içerik için teşekkürler oldukça faydalı bir konuya değinmişsin. Ozellikle eklemek istedegim bir nokta var oda misafir yazarlik sadece tanitim degil ayrica guzel bir blogger dostlugunun başlamasına yardimci olan bir unsur.

  • 4 hafta ago  

   Kesinlikle katılıyorum. Blog yazarları arasındaki bağı da güçlendirdiği bir gerçek.

 2. 3 hafta ago  

  Değerli bilgiler için teşekkürler. Bence faydalı olmak için misafir yazar olmalı.

  • 2 hafta ago  

   Yorumun için teşekkürler.

Daha fazla Bloglama
Kişisel Blog
2017’de Daha Çok Okunan Kişisel Blog Sahibi Olabilirsiniz

Her yeni yıl ile birlikte blog yazarları arasında, bu yıl  kişisel bloglar önemini koruyacak mı tartışması popüler hale geliyor. Ben...

Yorum
Bir Yazıma Nasıl 164 Yorum Geldi

Blog yazarları olarak her yazımızın ilgi çekmesini, okunmasını ve okuyucular tarafından değer görmesini isteriz. Belki de bizi en çok üzen...

Kapat