Ayhan 27 Haziran 2015 Bloglama

Blog yazarlarının en çok yakındığı konulardan biri de yazacak konu bulamamak veya etkili yazı yazamamak oluyor. Aslına bakarsanız iki konu da temelde aynı noktaya bağlanmakla kalmıyor ucu da aynı noktaya değiniyor. Bu durumda bir süre sonra blogdan soğuma ve bırakma gözlemleniyor. Peki etkili blog yazıları nasıl yazılır ?

Aslına bakarsanız bunun kesin bir formülü yok. Çünkü bu işin bir matematiği yok. Ama yapılabilecek bazı eylemler var doğal olarak. Bu yazımda benim sizlere yazı hazırlarken dikkate aldığım noktalara değineceğim.

Etkili Blog Yazıları Nasıl Hazırlanır

Etkili Blog Yazıları Nasıl Hazırlanır

1 – İlgi çekici başlıklar seçin

Başlıklar bir yazının en temel taşıdır. Söyle düşünelim, sizler de bu yazıma gelirken başlığa bakarak geldiniz. İnsanlar tüm yazının ne konuda olduğunu başlık üzerinden algılıyor ve okuyup okumayacaklarına karar veriyorlar. Etkili ve ilgi çekici başlık ile işin ilk adımını güçlü atmış olursunuz.

Bir diğer yandan da SEO açısından başlıklar çok önemlidir. Başlık seçerken bunu da dikkate almalısınız. Ama önceliğiniz öncelikle insan olmalıdır. Sırf Google için yazılan yazılar insanların ilgisini çekmez.

2 – Bilgilendirici ve yönlendirici olun

İnsaların sadece küçük bir bölümü sadece okumak için blogunuzdaki yazıları okur. Büyük bir kitle okuduktan sonra bilgilenmek ve belli konularda yönlendirilmek ister. İnsanların işine yarayabilecek bilgiler verin ve onlarla tecrübelerinizi paylaşın. Bu sayede yazınızı okuyan kişi tekrar sitenizi ziyaret etmek isteyecektir. Bu sayede okuyucuyu takipçiye dönüştürmeyi başarmış olacaksınız.

Sıkıcı Olmayın

Sıkıcı Olmayın

3 – İnsanların sıkılmasına izin vermeyin

Yazılarınızı okuyan kişiler, sıkılırsa hiç acımadan emek verdiğiniz yazıdan çıkıp gider. Belki de bir daha blogunuza uğramaz. bu nedenle yazdıklarınızla okuyucuları sıkmayın. Geliştirdiğiniz dil ve üslupla kişileri sıkmadan bilgi verin. Unutmayın yazarken sizin sıkıdığınız anda okuyucu da sıkılacaktır. Tam bu anlarda ilginç bir resim, değişik bir espiri yazıya olan ilgiyi tekrar toplayacaktır.

4 – Dikkat çekici tasarımlar kullanın

Yazıyı yazarken okuyucuların dikkatlerini istediğiniz noktalara çekmeniz gerekiyor. Bunun için belirli kelimeleri kalın yazmanız yararınıza olacaktır. Diğer yandan da klasik yöntemlerin dışına çıkarak renklı duyuru barları hazırlayarak ilgiyi arttırmaya çalışın.

Gördüğünüz gibi hemen gözünüz bu noktaya gitti. Bu gibi alanlar ayarlayarak okuyucunun ilgisini yenilemeniz yararınıza olacaktır.

İlgi Çekici Görseller Kullanın

İlgi Çekici Görseller Kullanın

5 – İlgi çekici görseller kullanın

Görsel kullanımı belkide bog yazılarının en önemli noktasıdır. Çünkü okuyucu yazıya ilk baktığında görselleri görecektir. Ve ilgi çekici, okumaya teşvik edici görseller işinizi kolaylaştıracaktır. Bu noktalarda genelde, kahve ve müzik temalı görseller işinizi görecektir. Kim bir bardak kahveye hayır diyebilir ki?

6 – Okuyucuları konunun içine çekin

Okuyucuları yazınıza yorum yaptırmaya teşvik edin ve yönlendirin. Yazı içierisinde ve özellikle sonlarına doğru soracağınız sorularla etkileşimi arttırmaya çalışın. Bu sayede blogunuzda daha fazla vakit geçirilmesini sağlamış olacaksınız.

Yazımı daha fala uzatmadan burada sonlandırmadan önce merak ediyorum. Sizler bir yazıya yorum yapmak için ne gibi özellikler arıyorsunuz ?

Eğer yazım hoşunuz gittiyse ve artık okuyucu olmanın yanında yazmayı da istiyorsanız, aşağıdaki yazıma göz atabilirsiniz.

:: Ücretsiz Blog Servisleri

Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. yusuf

  2 sene ago  

  çok başarılı bır makale olmus onemlı olan backlink almak degıl başarılı şekilde banlanmadan işlem yapmak.

 2. Eren

  2 sene ago  

  Başlığa uygun tam örnek bir yazı olmuş.

 3. aslı

  2 sene ago  

  kendime ait bir blog açmayı düşünüyordum sizin yazınız sayesinde kafamda 1 2 şey daha oturdu en kısa zamanda siteyi açmalıyım

 4. 2 sene ago  

  Çok güzel bir anlatım olmuş teşekkürler

 5. 2 sene ago  

  Etkili blog için mümkün olduğu kadar kısa basit cümleler kullanılmalı diye düşünüyorum

 6. 2 sene ago  

  Bu yazıda olduğu gibi madde veya paragraflara ayırmakta rahat okumayı sağlar

 7. 2 sene ago  

  Makale etkili blog yazıları oluşturmak için Kaan’ın da dediği gibi ayırmak (tasnif etmek) okuyucuların, yazınızı daha rahat ve anlaşılır bir şekilde okunmasını sağlar.

  • 2 sene ago  

   Aynen öyle yazı içerisinde dağılması engellenmiş oluyor.

 8. 2 sene ago  

  Kendi kişisel bir blogum yok ama farklı alanda bu kriterleri baz alarak yazı yazmayı düşünüyorum umarım aynı neticeleri alırım. Bu blog yazınız umarım işime yarar çok bilgilendirici oldu benim için.

 9. 2 sene ago  

  Yine Ayhan ve yine kayda değer bir yazı :) Özellikle blog yazarlığında kişisel tecrübelerin de sunulması okunma ve sitede kalma oranını arttırıyor çünkü insanlar daha önce deneyimlenmiş şeyleri okumaya daha istekli.

  • 2 sene ago  

   Sağol Çağrı güzel yorumun için. Deneyimlerin aktarılması konusunda kesinlikle haklısın :)

 10. 2 sene ago  

  Özellikle gelir elde etmek isteyenler kesinlikle okumalıdır. Yazı yazmak için yazmayın bizede zulüm etmeyin :)

 11. 1 sene ago  

  Oldukça önemli bir konu üzerine başarılı bir yazı çıkartmışsınız çok teşekkürler.

 12. 1 sene ago  

  Can alıcı noktalara parmak basmışsınız.

 13. 1 sene ago  

  Gerçekten başarılı ve önemli bir konu hakkında makale yazmışsınız. teşekkürler

 14. 1 sene ago  

  Blogların ilkten keşfedilebilmesi için sürekli güncelleme ya da değiştirmek gerekir mi hocam?

 15. 1 sene ago  

  çok faydalı bir konuya değinmişssiniz,paylaşım için teşekkürler. Blog yazıyorum ve sizin verdiğiniz bilgileri dikkate alıyorum çok faydasını gördüm.

 16. Sinan KORKMAZ

  11 ay ago  

  Merhaba, evimde makale ve tanıtım yazıları yazıyorum. İhtiyacınız olursa mail adresimden bana ulaşabilirsiniz. İyi çalışmalar.

 17. 10 ay ago  

  Ben bir okuyucu olarak en çok gideceğim yerin gezi yazılarına bakıyorum. Çünkü 1 kere gittim mi her yeri gezip görmek, en güzel yemeği yemek, en güzel yerde türk kahvesi içip, en güzel yerden kendime birşeyler almak ve en güzel yerde konaklayıp, en güzel manzaralı yere gitmek istiyorum. Rekabetide çok yok galiba.

 18. 10 ay ago  

  Yazdığınız bu makale bile, etkili bir blog yazısı hakkında net bir bilgi veriyor. Takip edilmesi gereken bloglar arasına aldım sizi. Başarılarınızın devamını dilerim.

 19. 10 ay ago  

  tebrik ederim üstad çok güzel yazmışsın takip ettiğim bloglardan biride sensin. ayrıca bende yazmak isterim konuk yazar olarak bloğunda dilersen sende bende yazarsın

 20. 10 ay ago  

  Kısaca, bu yazının her şeyine dikkat edip örnek alırsanız tamamdır :)

  • 10 ay ago  

   Güzel yorumun için teşekkürler :)

 21. 9 ay ago  

  Çoğu işi yaparken sıkıldığımız(ki buna çoğu zaman katılmam) bu dünya üzerinde, takip ettiğimiz, okuduğumuz teknoloji ortamının göz bebekleri bloglar da bahsettiğiniz gibi çekici olsunlar bir zahmet :) İlgi çekmek de kolay bir iş değil ancak başarmak da zor değil elbette. Bu yolda yol gösterici olan bu yazınızda da bunu belirtmişsiniz zaten. Teşekkür ediyorum ve başarılar!

  • 9 ay ago  

   Güzel yorumunuz için teşekkürler.

 22. 9 ay ago  

  Hocam, para kazanma hırsıyla açılan blogların sorunu bitmez. Nasıl etkili olurum düşüncesinden ziyade, ne için blog yazıyorum diye düşünmeliler. Mesela ben blogger için araçlar, eklentiler ve ipuçları paylaşıyorum. Çok fazla bir ziyaretçim veya geri dönüşüm sağlayan herhangi bir şeyim yok.

  Ben blog yazmayı, oyun oynamaya veya sürekli sosyal ağlarda takılmaya tercih ediyorum. Ayrıca, boşu boşuna değilde bildiğim bir konuda yazmak beni motive ediyor.

  Kısaca, blog yazarları içlerinden ne geliyor ise onu yapsınlar; hangi konu daha çok kazandırır değil! Sevdiğin işi yapmak gibisi var mı be hocam :)

 23. 8 ay ago  

  Portal Blogger’a katılıyorum.Blog yazarken gerçekten sevdiğin ve hakim olduğun konularda yazmak lazım, yoksa zaten kendin sıkılıyorsun bir süre sonra. Güzel bir yazı . Tşkler..

 24. 8 ay ago  

  İnsanların ilgisini çekebilecek yazılar yazmalıyız. Bu yüzden yazılarınızda mutlaka özgünlük önemlidir. Özgün yazılar her zaman hit getirisi yapar.

 25. 3 ay ago  

  Tabi bazen çok okunacağını düşündüğümüz yazılar az ziyaretçi alsa da ummadığımız yazılar ise çok fazla ziyaretçi alabiliyor. Aslında işin özü kendimizi ziyaretçinin yerine koyarak yani bir ziyaretçi gibi düşünerek yazmalıyız o zaman ziyaretçimiz de artacaktır diye düşünüyorum.

  • 3 ay ago  

   Yorumunuz için teşekkürler.

Daha fazla Bloglama
Blog Yazmaya Başlayın
Üniversiteyle Birlikte Blog Yazmaya Başlayın

Merhaba Arkadaşlar, Diğer sitelerimle uğraşırken bir süre buray çok fazla yazı giremedim. Geçen bu süre zarfında belkide sizlerin hayatınızda önemli...

Kapat