Ayhan 24 Mayıs 2016 Webmaster

Ülkemizde nedense domain avcılığı yaparak çok para kazanabileceği sanan kitlenin sayısı hiç de az değil. Öyle ki neredeyse ortalıkta Türkçe alan adı kalmamış durumda. Ve bu durum açıkçası bana göre internet sektörünü köreltiyor. Hemen birkaç örnek ile açıklamaya çalışayım.

İsminizi Arayın !

Evet bu durumun örneklerini görmek için kendi isim soy isminiz ile arama yapmayı deneyin. Ve bu yazıyı okuyanarın bir kısmının adı alınmış ve hatta çoğu kullanılmıyor, bir kısmı resmi olarak satışa konulmuş durumda. Peki neden ? Çünkü size adınızı satacaklar :)

Proje yapmak mı ? Sat Sat Sat !

Evet genellikle proje yapan kişi sayısı çok az. Ama herkesin elinde bir domain listesi mevcut. Hatta ne kadar güzel alan adlarından proje yapıp para kazanmaktansa alıp satma telaşında herkes.

Aslına bakarsanız bir yandan yaptıklarında bir sorun yok. Legal haklarını kullanıyorlar. Ancak diğer yandan da gerçekten proje yapacak kişilerin hakkını gasp etmiş oluyorlar. Hele de 20TL’ye alan adı satmak için alan adları beni çok kıdırıyor. Sırf 15TL kar için başkasının projesinin başlamasını engelleyebiliyorlar.

Koşun Koşun .blog Uzantısı Geliyor !

.Blog Uzantısı

.blog Uzantısı

Evet aslında güzel bir haber geldi ve WordPress .blog uzantılı alan adları için anlaşmaya vardığını ve yakında satışının gerçekleştirileceğini açıkladı. Ve işin en güzel yanı bu alan adını kullanmak için illa ki WordPress kullanmak zorunlu olmayacak.

Sizler de kendi kafanızdaki proje için bu alan adını değerlendirebilirsiniz. Çünkü .com uzantısına rakip olan .co uzantısından sonra tutacağını düşündüğüm bir uzantı geliyor. Ve elinizi çabuk tutun derim yoksa domain avcılarının eline düşebilirsiniz.

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 11 ay ago  

  Kişisel bloglar ve şirketler tarafından çok kullanılacağını düşünüyorum. Eğer fiyat konusunda da abartıya kaçmazlarsa tadından yenmez :)

  • 11 ay ago  

   Bence o alan adını rahatlıkla alabileceksin :)

 2. Ali

  9 ay ago  

  Önden yerimizi ayıralım 😀

 3. 9 ay ago  

  Üstad Zaten yeni çıkan tüm domainleri kayıtlara başlamadan önce en değerli isimleri alıyorlar :) sonrası domain pazarı

  • 9 ay ago  

   Zaten kimse gidip de a.blog adresini almayı beklemiyordur :) Ama güzel alan adları alınabilir.

Daha fazla Webmaster
wordpress-dil-ayari
Verimli Bir Blog İçin WordPress Eklentileri

Verimli Bir Blog İçin Wordpress Eklentileri Wordpress siteniz varsa işinize yarayacak Wordpress eklentilerini aşağıda sıraladım. Wordpress hakkında ufak bir bilgi...

T56RNsosyalmedya
Sosyal Medya ile İçerik Fikri Oluşturun

Sosyal Medya ile İçerik Fikri Oluşturun Bir site, blog veya başka bir içerik kurmadan önce sosyal medya hesaplarınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz....

Kapat