Ayhan 26 Temmuz 2015 Kişisel

Yaz tatili ile ilgili planlarınızı yaptınız mı? Belki de büyük bir kısmınız yaz tatilinizi bile bitirdiniz. Ancak ben bu yaz, planlarımı düzgün oluşturamadığım için bildiğimiz anlamda bir tatile çıkamadım. Ancak bildiğiniz gibi İzmir‘de yaşadığımdan bu bana büyük bir eksiklik gibi gelmiyor. İstediğim gün yola çıkarak 1 saatte denize gidebiliyorum. Kasım ayında askere gideceğim için bir süre boş vaktim de olacak. O arada bir kültürel tatil yapmayı planladım. Aslında sadece bir taslak olarak oluşturduğum bir seçenek olacak. Yapıp yapmayacağıma henüz karar vermedim. Ama yine de sizlere de örnek olması açısından kaleme almak istedim.

Kültürel Tatil de nedir ki?

Aslına bakarsanız litaratürde böyle bir söylem var mı emin değilim. Ama kafamdakinin tam karşılığı bu oluyor. Çünkü özellikle ülkemizde tatil denince herkesin aklına deniz, kum ve güneç geliyor. Gerçi şöyle bir ortam da hoş olurduya, neyse :)

Deniz, Kum ve Güneş

Deniz, Kum ve Güneş

Neyse fazla dikkatimizi dağıtmayalım. Bizim hedefimiz farklı. Şu andaki amacım farklı bir tatil planlamak. İlk hedefim kısa süre zarfında görülmesi gereken müze, görülmesi gereken yerler ve fotoğraflanması gereken alanları gezmek olacak. Sizler de benzer bir plan yapacaksanız kağıt kalem alın ve ihtiyaçları not edin.


 

Yanıma Neler Almalıyım ?

 • Yeterli Miktarda Para
 • Cep Telefonu
 • Taşınabilir Şarj Cihazı
 • Fotoğraf Makinası
 • Yedek pil ve Hafıza kartı
 • Not Defteri
 • Laptop

Aslına bakarsanız bu ihtiyaçlar yollarda ve gittiğiniz mekanlarda işinize yarayacak temel ihtiyaçlardır. Kendi bütçenize göre revize edebilirsiniz. Ama böyle bir gezide mutlaka bir fotoğraf makinası edinmelisiniz. Ben elimdeki ürünleri listeledim. Fotoğraf makinası olarak da Canon 600D kullacağım. Bu arada lafı gelmişken çektiğim fotoğrafları merak ediyorsanız sizleri şuraya alayım. Hoşunuza gideceğini düşündüğüm fotoğraflarım var. Neyse konumuza geri dönelim.

Tabi böyle bir tatil planında en büyük giderim otobüs bileti  olacak. Çünkü planıma göre konaklama için masraf yapmayacağım. Akrabaları kullanmak yararıma olacaktır :)

 

Kabaca planı oluşturalım

Öncelikli amacım Ankara’ya gidip Anıtkabir’i ziyaret atmek olacak. Bunun için öncelikle İzmir – Ankara otobüs bileti almam gerekli. Otobüs biletinin en güzel yanını kullanarak şu anlık sadece planlıyorum. Gitmeye karar verdiğimde biletimi alır giderim.

Anıtkabir

Anıtkabir

Daha önceden gittiğim için orada biraz daha az vakit geçirmeyi planlıyorum.Sabah çok erken zamanda Anıtkabir‘i ziyaret edip, fotoğraf çekeceğim. Daha sonra da kendimi ikna edebilirsem Kapadokya‘ya gidip peri bacalarını görüp, fotoğraflamak istiyorum. Baktığıma göre 3 saatlik bir mesafe var Ankara ile Kapadokya arasında.

Kapadokya’da yükseklik korkumu yenebilirsem gün doğumu etkinliğine katılarak gök yüzünden, yer yüzünü fotoğraflamak istiyorum. Ama asıl mesele aradaki vakti geçirecek güzel bir (ve uygun tabii) butik otel ayarlamak. Biraz daha bakıp bulabilirim herhalde.

Kapadokya

Kapadokya

Daha sonra da oradan İstanbul otobüs bileti ile kuzenimin yanına geçerim. Orada bir gün dinlendikten sonra ilk hedefim Miniyatürk ziyareti olacak. Çünkü merak ettiğim halde gittiğimde ziyaret edememiştim. Bunun harici planı da kuzenime bırakıcam. Herhalde güzel, fotoğraf çekebileceğim yerleri gösterir bana. Çünkü buraya kadarki planla bile yoruldum :)

Bakalım planı oluşturdum ve şimdiden heyecanlıyım ama gerçekleştirebilecek miyim emin değilim. Ben yapamasam bile aranızdan biri buna benzer bir tur yaparsa beni anar ve yorumlarda iletirse gitmiş kadar olurum. Aslında olmama ama hiç yoktan iyidir :)

 

, , ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 2 sene ago  

  500px te ki fotoğraflarınız gayet güzel. Kültürel tatile gelince İstanbul en başta yer alır. Bunun dışında güney doğu illerini ziyaret edebilirsiniz :)

  • 2 sene ago  

   Bakalım, fırsat buldukça gidip gezmek gerek. Ama bu aralar en çok Kapodokya göresim var.

    • 2 sene ago  

     Bende yükseklik korkusu da var ama şu balonlara binip fotoğraf çekmeden de göçmek istemiyorum buralardan :)

     • 2 sene ago  

      Binmek lazım tabi de fiyatları pahalı ve güvenlik problemi var :)

     • 2 sene ago  

      Zaten güvenlik dedin beni bitirdin :)

 2. 1 sene ago  

  Bu yaz kısmet olursa gitmeyi düşünüyorum. Küçüklüğümden beri hayalimde olan bir yer Kapodokya.

Daha fazla Kişisel
Yeşil Bursa
Kısa Süreli Bursa Ziyareti

Bilenler bilir, ben İzmir'liyim ve tüm hayatım boyunca İzmir'de yaşadım. Ancak ara sıra kuzenlerimi ve akrabalarımı ziyaret amacı ile Bursa'ya...

AyhanKorkmaz.Net
AyhanKorkmaz.Net Yeni Yüzü ile Karşınızda

Herkese Merhaba, Uzun süredir çok fazla yazı yazamadığım blogumu artık çok daha aktif kullanmaya karar verdim. Zaten bir süredir içerik...

Kapat