Ayhan 21 Ekim 2015 SEO
Blog Yorumlarının Faydaları

Blog Yorumlarının Faydaları

Blog yorumları konusu aslında birçok noktadan bir sitenin gelişimini etkileyen ve çoğu zaman webmasterlar tarafından atlanan veya yanlış uygulanan bir uygulamadır. Çünkü gördüğüm kadarı ile ya yorum yapılmıyor yada spam yorumlar ile kendilerine zarar veriyorlar.  Ben de bu yazımda blog yorumlarının faydaları ve blog yorumları nasıl yapılmalıdır gibi konulara değinip düşüncelerimi aktarmak istedim.

 

🖈 Blog Yorumlarının Faydaları

Blog yorumları yaparak aslında hem kendinize hem de yorum yaptığınız bloga fayda sağlamış olursunuz. Bu konuları ayrı ayrı ele almak gerekirse;

   🗨 Bilinirliğinizi Arttırır

Yorumların en çok yarar sağlayacağı nokta adınızın sürekli olarak yorumlarda görülmesi ve buna bağlı olarak bilinirliğnizin artması olacaktır. Yorumlarınız yararlı olduğu sürece kişiler tarafından dikkat çekecek ve zamanla isminiz veya markanız tanınacaktır.

   🗨 Backlink Kazandırır

SEO ile ilgilenen kişilerin dilinden sürekli olarak backlink alımında doğallık deyimini duymuşunuzdur. Bu deyimin kapsadığı konulardan biri de alınan backlinklerdeki Dofollow ve Nofollow Backlink oranıdır. Reklam ve tanıtım yazılarında sürekli olarak Dofollow backlink alınır. Ancak alımların doğallığı gereği Nofollow backlink de almak gerekir. İşte yorumlar yaparak kendinize Nofollow backlink almış olursunuz.

Ancak benim kendi değerlendirmemi sorarsanız, yorum yaparak kazanacağınız ve belkide reklamlarla kazanamayacağınız geri dönüşüm bilinirliğinizin artmasıdır. Bu sayede insanların aklında kalır, marka değerinizi arttırırsınız. Dolayısıyla yapacağınız yorumların da kuralları ve özellikleri olmalıdır.

Blog yorumları ile yapılmış bir başarı hikayesini daha önceden kaleme alan Timur Demir‘in bir yazısını da okumanızı öneriyorum. Konunun pekişmesinde yararlı olacaktır.

Başarı Hikayesi: 249 Yorumla 25,000 Dolar Kazanmak

Blog Yorumları

Blog Yorumları

Peki kendinize bu kadar çok yarar sağlayacak yorumları yaparken sizce de dikkat etmeniz gereken noktalar yok mu ? Hemen biraz da o konuya değineyim.

Bloglara Nasıl Yorum Yapılmalıdır❓

   ✅ Yorum yaparken profil resmi kullanın

Benim blog yorumlarında en çok dikkat ettiğim nokta yorum yapan kişilerin profil resminin olup olmadığıdır. Bence profil resmi ile gelen yorumlar daha bir önem kazanıyor ve dikkat çekiyor. Bu nedenle mail adresinizle gravatar‘a kaydolmanız yararınıza olacaktır.

   ✅ Yorum yaparken spamdan kaçının

Yorumlar konusunda belkide en çok yapılan hata yorumu sadece backlink alma amacıyla yapmak ve dolayısıyla da spam yorumlar görndermektir. Örnek vermek gerekirse Sosyal Medya Yönetimi ile ilgili bir içeriğin altına “tüy dökücü krem” ismi ile yorum atarsanız bunun amacı çok net belli oluyor. Ve şahsen ben bu yorumları KESİNLİKLE onaylamıyorum. Bunun yerine İsim Soysim veya Marka adıyla atılacak yorumlar hem size backlink kazandıracak hem de prestij kazanmanızı sağlayacaktır.

Örnek Blog Yorumu

Örnek Blog Yorumu

   ✅ Attığınız yorumla, yorum yaptığınız bloga değer katın

Evet belkide ülkemizde en çok atlanan nokta bu oluyor. Bu yazıyı yazarken yaptığım gözlemlerde dikkatimi çeken nokta yorum içeriğinin çok boş olduğuydu. Yorumlar genelde;

Teşekkürler;
Eline Sağlık;
Güzel Yazı;

şeklinde yapılmış durumda. Bu gibi yorumlar yerine içeriği okuyup, yazılan konu hakkındaki kendi görüşünüzü bildirmeniz veya yazıda eksik gördüğünüz noktaları bildirmeniz çok daha yararlı olacaktır.

Bu verdiğim şartları yerine getirerek yapacağınız yorumlar sayesinde hem kendiniz yarar sağlayacaksınız hem de yorum yaptığınız blog fayda sağlayacak.

Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 2 sene ago  

  Neredeyse her blog yazarının müzdarip olduğu konuya değinmişin; film izle adıyla yapılan yorumlar daha yoğunlukta bende, bıktımda gerçi en azından okuyupta yapılmış yorum gibime geliyor :)

 2. 2 sene ago  

  Blog yazarlığında yorum yazmanın bence çok büyük bir önemi var. En önemlisi de dost kazanmak ve takip edecek yeni bloglar keşfetmektir. Zira, bloguma yapılan yorumlar ve yazdığım yorumlar sayesinde bir çok blog yazarı arkadaşı edindim. Ayrıca bir blog yazarı için yazısının okunup da yorum-yorumdan kastım yapıcı yorumlar-alması gerçekten güzel bir duygu. Yazınız için elinize sağlık.

 3. 2 sene ago  

  Yorum yazmak hem yazan için hemde yazılan için faydalı bir olay. Ayrıca blog sahiplerine sağladığı psikolojik faydayı da unutmamak lazım. Çünkü yazdığınız yazının okunduğunu bilmek ve yazı ile ilgili yorum almak gerçek takipçilerinizin olduğunu gösterir ve bir nevi öz güven tazeler. Çünkü yorum almasa ve okunma oranı düşük olsa ister istemez yazma şevkinde kalmaz. Kısacası yorum yapan için küçük bir reklam, yorum alan için ise küçük bir teşekkürdür yorum yapmak.

 4. 2 sene ago  

  Blog sahibi olmak zor ki onu yükseltmek daha zor. İçerik üretmek için bilgi birikiminin had safhada olması lazım.. Rewrite yöntem ile yükselme bir yere kadar.Yazıların okunması böylece de para kazanılması için baklink kaynağı yaratmak gerekli. Teşekkürler makale için ..

 5. 1 sene ago  

  Yorumların çoğunun programlar ile link kasmak olduğunu düşünürsek “teşekkürler, elinize sağlık” gibi yorumlara şükretmek lazım. :) Doğru düzgün yorumlar ile hem kendi sitelerine hem de yorum yapılan siteye katkı sağlamak yerine sadece backlink amaçlı yorum kasanlar oldukça blog sahibi olmak ve sektörün geliştiğini görmek oldukça zor.

 6. 1 sene ago  

  Güzel bir makale olmuş. Blog yazarlarına destek olmak ve onları eleştirmek en sevdiğim iştir. Türkiye’de blog yazarları biraz amaçlarından farkına varmadan sapıyorlar. Bence bunda haklılar. Her blog yazarı ayrı değerlidir ve kazanç sağlamayı hak eder. Ancak ülkemizde kazanç sağlamak ve emeğinin karşılığını almak çok zor. Bu yüzden de blog yazarlığından biraz sapıyorlar. Ama bu sapma büyük cesaret işidir bence çünkü hayallerinden vaz geçmek gibidir bu. Hayırlı günler dilerim :)

 7. 1 sene ago  

  Sadece backlink amaçlı yorumlar yapmamak lazım. Gerçekten yazılan blogla ilgili görüş ve önerileri de paylaşmak gerekli

 8. 1 sene ago  

  Merhaba, yorum yapmadan duramadım çok güzel bir yazı olmuş eline sağlık. Yorum yaparken ilgili konuya ve web sitesi ismiyle yorum yapmak daha iyi diye düşünüyorum. Backlink alıyorusun fakat dediğiniz gibi tüy dökücü krem adı ile yorum yapacaksan bu yazıya değil gidip kozmetik ürünleri veya kişisel bakım bloglarında ilgili konuya yorum yapmak gereklidir.

 9. 1 sene ago  

  Yorum yapmak işin belkide en vakit alan kısımlarından birisidir.Bir çok arkadaşımız blog açıyor ve bir süre sonra geri kapatıyor’kapatmak zorunda kalıyor.’.Asıl sebep ise daha host ve domaini alırken bana ne kadar kazanç ede ettirir.Tabiki herkes yaptığı işten ekmek yemek, değer verilmek ve el üstünde tutulmak ister orası bir gerçek.ama birseylerden de karşılık beklemeden yapılması gerekir, sen diyorsanki internetten para kazanmak istiyorum!Daha yapılmamış, üretilmemiş veya çok farkına varılmamış şeyler yap.Canı sıkılan, yaparım diye başlayıp maximum 1-2 ay sonra yazamıyorum gibi düşünceler ile bırakacaksan hiç girme daha iyi.
  Yazı için teşekkürler.

 10. Orçun Cüreoğlu

  1 sene ago  

  Bir dönem ‘moda’ olan ve sağlanan onlarca ücretsiz servisten faydalanıp blog açan yazarlardan sonra ortam gerçek ‘blogger’lara kaldığı için gerçekten mutluyum. Her türlü detaya inip bloglar ve blog kullanımı, yazıları hakkında ipucu veren tüm yazarlara teşekkürler.

 11. 1 sene ago  

  Bloglara yorum yapmayı teşvik eden bir yazı, uzun olduğu halde kendisini okutan oldukça faydalı bir yazı. Emeğine sağlık.

 12. 3 ay ago  

  Sitenize şimdi google aracılığı ile girdim hocam.. Gerçekten bu bahsettiğiniz ” çok güzel teşekkürler ” gibisinden yorum yaparak backlink almaya calısmak oldukca sacma.. Uzun yaz ki hem adama faydan olsun .. hem kendine .. bu yazınızı sonuna kadar okudum ve ilk uzun yorumumu yaptım :))

 13. 4 hafta ago  

  tşk ler ellerinize sağlık çok bilgiler edindim kafamda oluşan soru işaretlerinizi yazınızda buldum

 14. 2 hafta ago  

  seo gittikçe zorlaşan ezberde kalmayan kendini geliştirmek zorunda olduğun bir sektör. Bu türden makaleleri okuyarak veya 3-4 yorum yaparak kendisini uzaya fırlatacağını düşünen sayısıda az değil malesef. Özellikle söz konusu kaliteyse bunu önemseyenlerin olduğunu pek sanmıyorum.

Daha fazla SEO
Adwords
Mutlaka Kulanmanız Gereken Reklam Çeşitleri

Şimdi SEO çalışmaları hakkında araştırma yaptınız ve yeteri kadar bilgi edindiğinizi düşünüyorsunuz. Bu noktadan sonraki hedefiniz reklam çalışmaları yapmak olacaktır....

SEO
SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır ?

İnternet sitesi sahipleri ilk projelerinde genellikle işe bilinçsiz olarak atlıyorlar. Nereden biliyorsun derseniz, sormayın :) Ama sonunda bir araştırma telaşı...

Kapat