Ayhan 30 Temmuz 2015 Bloglama

Blog yazarlarının bir yazıyı hazırlarken geçirdikleri evreler farklı olabiliyor. Ancak temelde benzer adımlar uygulanıyor. Çünkü etkili blog yazıları yazmak konusunda genel geçer kurallar oluşmuş durumda. Ancak bildiğiniz gibi, yada bilmeniz gerektiği gibi blog yazısı hazırlarken belli bir düzene göre çalışmak gerekli. Ben bu evreye blog yazısının algoritması diyorum.

Blog Yazısının Algoritması

Blog Yazısının Algoritması

Belkide bu ifadeyi kullanmamda yazılımcı olmamın ufak bir payı vardır :) Ancak tam olarak karşıladığını söyleyebilirim. Çünkü bir blog yazısının planlanması, yazılması ve sosyal olarak desteklenmesi bir düzene göre yapılmalı ki etkili bir yazı ortaya çıksın. Bu yazımda da kendi yazılarımı oluştururken geçirdiğim evreleri ve yaptığım işlemleri sizlere aktarmak istedim. Fazla uzatmadan hemen başlayalım.

1 – Fikir Oluşturma

Blog yazılarının en önemli kısmı belkide fikir oluşturma aşamasıdır. Çünkü kişisel bloglar tamamen kişinin bilgi, beceri ve ilgilerine göre şekillenir. Dolayısıyla diğer tür sitelere göre içerik oluşturmak zordur ve oluşan içerikler kıymetlidir.

Öncelikle içinizde bir yazma dürtüsü uyanmalı. Eğer bloga yazı yazmaya karar verdiyseniz, artık fikir üretmeye çalışmalısınız. Çünkü yazmak için kritik saatlere girdiniz. Şevkiniz kaçmadan işe koyulmalısınız.

Eğer aklınıza fazla birşey gelmiyorsa takip ettiğiniz bloglardan esinlenme yapabilirsiniz. Bunda bir sıkıntı çıkmayacaktır. Çünkü esinlendiğiniz konuyu kendi görüşünüze göre ele alacaksınız.

Blog

Blog

2 – Yazı içi kurguyu oluşturma

Bu aşama yazının tüm gidişatını etkileyeceği için dikkatli olmak ve mümkünse bir bardak kahve eşliğinde yapmak gereklidir :) Yazmayı planladığınız yazının tüm hattını, eklemeyi planladığınız resimleri ve alt başlıkları oluşturmanızda fayda var. Bu sayede yazıyı yazarken geçireceğiniz süreyi azaltırsınız.

Bu kısmın sonunda, yazının bittikten sonraki hali kafanıda veya not alıyorsanız notlarınızda belirmesi gerekir. Kısacası yazı kafanızda bitmeli. Artık eyleme geçme vakti.

3 – Kaliteli Görseller Kullanma

Blog yazılarının okunmasında ve etkili olmasından en önemli etmen kesinlikle görsellerdir. Yazı içinde konuya uygunve okuyucuyu rahatlatacak görseller kullanmak büyük etki yaratacaktır. Bu konuda sizlere iki site önerebilirim.

https://pixabay.com/

https://pixlr.com/

İlk sitede arama yaparak kullanabileceğiniz kaliteli ve ücretsiz görseller bulabilirsiniz. Daha sonra da ikinci siteden görsellere yazı ekleyebilir ve düzenleyebilirsiniz. Örnek olması açısından bu yazıdaki görselleri bu iki site kombinasyonu ile oluşturdum.

Görsel kullanımında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da, okuyucunun sıkılmasını engellemektir. Belirli aralıklarla ilgi çekici görseller koyarak okuyucunun ilgisini toplamalısınız.

4 – Akıcı bir üslupla yazıyı hazırlama

Her şey tamam, artık bu noktada aktarmak istediklerimizi akıcı bir üslupla aktarmamız gerekiyor. 2. aşamada kurguladığınız alt başlıklara ayırarak yazıyı oluşturmak, okunurluk açısından faydalı olacaktır. Sonuçta okuyucu sıkıldığı an çıkıp gidecektir.

Sosyal Medya

Sosyal Medya

5 – Yazıyı sosyal medyada paylaşma 

Artık yazı yayınlandı. Fakat işimiz bitmedi. Bu aşamada yazıyı kullandığınız sosyal medya hesaplarında paylaşmanız gerekli. Bu hem daha fazla kişiye erişmeniz açısından önemli hem de indexlenmesi açısından gereklidir. Artık yeni Google güncellemelerine göre, sosyal medyanın kullanılmadığı yazıların büyük kitlelere ulaşması imkansız. Bu nedenle kendi hesaplarınızı güçlendirmeniz sizin işinize yarayacaktır.

Yorum

Yorum

6 – Yorumlara cevap verme

Artık herşey tamam, sizin tek yapmanız emek vererek oluşturduğunuz yazınıza gelen yorumlarla mutlu olmak ve gelebilecek sorulara cevap vermek. Bu aşamayı göz ardı etmemeniz gerekli. Çünkü yorumlara cevap vermezseniz yavaş yavaş yorumlar azalacaktır.

Bu son maddeyle beraber ben de bu maddeleri bitirdim ve son aşamada sizlerin yorumlarını bekliyorum :) Haydi klavyenize sağlık..

, ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (6 votes, average: 4,33 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 2 sene ago  

  Dediklerinizin hepsi çok doğru yazı için çok teşekkürler

  • 2 sene ago  

   Yorumun için teşekkürler Kağan.

 2. 2 sene ago  

  Hocam bence en önemli olan özgün içerik ve üslup.

  • 2 sene ago  

   Öyle ama bazı şartları yerine getirmezsek özgün yazılarımız boşa gidebilir.

 3. 2 sene ago  

  Kaliteli&dikkat çeken görsel kullanmak etkili oluyor gerçekten bunu bizzat denedim sitemde :)

  • 2 sene ago  

   Aynen öyle, kaliteli görseller bence yazının en temel ögesi oluyor.

 4. 2 sene ago  

  En başta kendinizi zorlamadan severek blogda içerik paylaşılmalıdır. 1. madde içinde bloglar dışında sözlüklerde ki başlıklarda ilham kaynağı olabilir.

  • 2 sene ago  

   Haklısın, sözlükler de işe yarayabilir.

 5. 2 sene ago  

  Çok güzel ve bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkür ederim. İçerik özgün olduktan sonra ve sosyal ağlarda paylaşıldıktan sonra ziyaretçi konusunda çok ama çok faydası oluyor.

 6. 1 sene ago  

  Selam. Görsellerde sıkıntı yaşıyorum. Bloguma da bakarsanız genelde düşük çözünürlüklü görseller kullanmak zorunda kalıyorum. Yazdığınız siteleri deneyeceğim. Teşekkürler.

  • 1 sene ago  

   Acaba temandan kaynaklı bir sorun olabilir mi? Daha büyük ve oturan görsellerle etkiyi arttırabilirsin bence. İyi bloglar :)

 7. tozlu giyim etek

  1 sene ago  

  Bence en önemlisi fikri bulup akıcı yazabilmek sonrası ger türlü okunuyor yazı kendini okutturuyor.

 8. 7 ay ago  

  Güzel ve faydalı bilgiler ancak bir de güncel teknolojileri takip etme kısmı var ki bazen çok önemli olabiliyor.

Daha fazla Bloglama
İlgi Çekici Görseller Kullanın
Etkili Blog Yazıları Nasıl Yazılır ?

Blog yazarlarının en çok yakındığı konulardan biri de yazacak konu bulamamak veya etkili yazı yazamamak oluyor. Aslına bakarsanız iki konu...

Blog Yazmaya Başlayın
Üniversiteyle Birlikte Blog Yazmaya Başlayın

Merhaba Arkadaşlar, Diğer sitelerimle uğraşırken bir süre buray çok fazla yazı giremedim. Geçen bu süre zarfında belkide sizlerin hayatınızda önemli...

Kapat