Ayhan 20 Ekim 2015 Tanıtım

İskambil kartları, günümüzde birçok oyunun doğmasına sebep olmuştur. İskambil kartlarında 1 ile başlayıp 10 a kadar rakamlar, papaz, kız ve vale adı verilen kartlar bulunmaktadır. Bazı iskambil kartlarında ilk kart 1 rakamı yerine A harfiyle başlar ve bu karta as ismi verilmektedir. Bu kartların sıralamasının haricinde de kupa, sinek, karo ve maça adı verilen kart türleri 52 destesi denen iskambil kartlarında bulunacaktır.

Batak

Batak

 

İskambil kartlarından türetilen ve oldukça sevilen oyunlardan birisi olan batak, günümüzde oldukça farklı çeşitlerde oynanmaktadır. Gömülü, ihaleli ya da koz maça adı verilen oyun türleri birçok kişi tarafından oynanmaktadır. Oyunu oynayabilmeniz için iskambil kartınızın, oynayacak arkadaşlarınızın ve oyunu oynayabileceğiniz bir alanın bulunması sizin için yeterli olacaktır. Özellikle öğrenciler tarafından çokça oynanan batak, parklarda bulunan çimenlerde, eve kurulan bir masa etrafında ya da bir bank üzerinde oynanabilmektedir. İlk etapta bu oyunu bilmeyip öylece izleyen kişiler oyunu anlamsız ve sıkıcı bulur. Ama oyuna biraz dahil olup haliyle biraz da anladıklarında bu oyun onlar içinde vazgeçilmez olacaktır.

 

Batak oynamanın belirli kuralları vardır. Belirli bir grupta oynanan oyunda en büyük tartışmalar kart çalmakla ya da rakibiyle olan diyaloglarından dolayı olmaktadır. Eşli ya da bireysel olarak da oynanabilen bu oyun size büyük bir keyif verecek. Oyunu oynarken çıkan kartları takip etmek ve bu durumu değerlendirip kartlarınızı ona göre oynamak sizi mutlaka oyunun galibi yapacaktır. Oyun sırasında koz adı verilen bir tabir vardır ve oyunda bulunan kart türlerinden birisi koz olarak belirlenir. Koz, oyunda mutlak galibiyet getiren bir karttır. Buna en iyi örnek olarak sıradaki elin kupa kartından devam ettiğini varsayalım. Eğer elinizde kupa türünden bir kart yoksa kozunuzu ortaya koyarak o elin galibi siz olabilirsiniz.

 

İnternetin büyük bir kullanıcı sayısına ulaşmasının ardından bir çok kullanıcı artık batak oyununu internet siteleri yardımıyla oynamaktadır. Bu sitelerde dilerseniz online olarak oynayabilir ve farklı şehirlerden hiç tanımadığınız kişilerce batak oynayabilirsiniz. Ayrıca akıllı telefonlarınıza bu oyunu indirerek dilediğiniz her an telefonunuza karşı ya da online olarak oyun oynayabilirsiniz.

Oynamak İçin: Batak Oyna

, ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

Daha fazla Tanıtım
Kıbrıs
Kıbrıs hakkında…

Kıbrıs iklim koşulları itibari ile neredeyse tüm bir yıl boyunca her daim harika havası ve sıcaklığı ile tatilcilerin her zaman...

Owerwatch
Bu FPS Başka FPS: Overwatch

Yılların tecrübesi Blizzard yine yapmadığını yapmaya çalışıyor ve bir FPS oyunuyla oyuncuların karşısına çıkmaya hazırlanıyor. 2014 yılının Kasım ayında BlizzCon’da...

Kapat