Ayhan 18 Nisan 2016 Kişisel, Kitap

Bilenler vardır elbet. Kasım 2015 tarihinde askerlik görevimi gerçekleştirmek için Kıbrıs’a gitmiştim. Ve aradan geçen 6 ay sonrasında evime geldim ve sizlere yazmaya başladım. Askerden sonraki ilk yazımda sizlere askerdeyken okuduğum kitapları anlatacağım. Askere gitmeden önce kitap okumaya karar vermiştim. Ancak askerdeyken okuduğum kitaplar bu kararımın kati hale gelmesini sağladı. Bu nedenle sizlere askerdeyken okuduğum kitapları tanıtmaya karar verdim. Daha fazla uzatmadan hemen listeye geçiş yapayım.

Kitap Listesi

Kitap Listesi

1 – Yeşil Peri Gecesi

Yeşil Peri Gecesi

Yeşil Peri Gecesi

Belki de Yeşil Peri Gecesi, okuduğum ve sizlere aktaracağım kitaplar arasında en az bana hitap eden kitap oldu. Kitapta bir kadının acılı geçmişinin faturasını ödetme girişimini okuyoruz. Kitabın başında verilen detayar sıksa da ileriye doğru detaylar sonrasında kadının zihnine giriyorsunuz ve olayları onun gözünden görebiliyorsunuz. Bana çok hitap etmese de okunması gereken bir kitap diyebilirim. Benim kitap için verdiğim puan 3/5 oldu.

2 – Olasılıksız

Olasılıksız

Olasılıksız

Benim gibi kitap okumaya yeni başlamayan kişiler için kitabı yeni okumam şaşırtıcıdır büyük ihtimalle. Çünkü bir zamanlar fırtına koparmış bir kitap olarak dikkat çekiyor. Ve kesinlikle yarattığı etkiyi hak ediyor. Özellikle matematik severlerin hayranlıkla okuyacağı bir kitap. Olasılıksız için benim verdiğim puan 5/5 oldu.

3 – Aklından Bir Sayı Tut

Aklından Bir Sayı Tut

Aklından Bir Sayı Tut

Belki de okuduğum kitaplar arasında bana kitap okuma aşkı aşılayan ilk kitap Aklından Bir Sayı Tut oldu. Edebiyat dünyasına yeni giriş yapan John Verdon yarattığı David Gurney karakteri modern Sherlock Holmes olma yolunda ilerleyecektir. Polisiye romanlar ilginizi çekiyorsa mutlaka okumanız gereken kitaplardan biri de Aklından Bir Sayı Tut olacaktır. Kitapa verdiğim puan 5/5 oldu.

4 – Mahalleden Arkadaşlar

Mahalleden Arkadaşlar

Mahalleden Arkadaşlar

Aslında askere gitmeden okumak istediğim kitapların başında geliyordu mahalleden arkadaşlar. Gerek Selçuk Aydemir‘in takip ettiğim dizileri olması gerekse 90’lı yılları konu alması ilgimi çekiyordu. Gerçekten de beklentilerimi fazlası ile karşıladı. Resmen bir komedi filmi izler gibi kitap boyunca gülüyor ve sonunda çok mutlu oluyorsunuz. Özellikle 90’lı yıllarda çocuk olan kişiler için harika bir kitap. Kitaba verdiğim puan 5/5 oldu.

5 – Oğuz Kağan Diriliş

Oğuz Kağan Diriliş

Oğuz Kağan Diriliş

Açıkça söylemek gerekirse askerdeyken kitap yokluğunda okuyarak vakit geçirmek istediğim ve büyük beklentilerim olmayan bir kitaptı. Ancak belki de beklentiyi düşük tutmamdan kaynaklanıyordur, çok beğendiğim bir kitap oldu. Özellikle Türk mitolojisi ile ilgilenen kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Benim kitaba verdiğim puan 4/5 oldu.

6 – Oyunbaz

Oyunbaz

Oyunbaz

Polisiye romanları okumaya başladıktan sonra okunması gereken kitapların kesinlikle başında Oyunbaz geliyor. Yazar Wulf Dorn diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitapta da harika bir kurgu oluşturmuş. Psikiyatr Jan Forstner‘ın başı kapısına bırakılan mektuplar ve çiçekler ile derde giriyor. İşin sonuna doğru ilerledikçe olaylar iyice karmaşıklaşıyor. Özellikle sonunda çok şaşıracağınız bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitaba benim verdiğim puan 5/5 oldu.

7 – Psikopat

Psikopat

Psikopat

Gizemli hikayeleri sevdiğim için okumaya karar verdiğim Psikopat beni hayal kırıklığına uğrattı. Hikayesi gereği sıradan bir gençlik filmini aşamıyor maalesef. Yine de çok fazla kötülemeden direk olarak 3/5 olan puanımı verip diğer kitaba geçiyorum.

8 – Gözlerini Sımsıkı Kapat

Gözlerini Sımsıkı Kapat

Gözlerini Sımsıkı Kapat

John Verdon‘un bir diğer harika kitabı ile daha karşı karşıyayız. Dedektif Gurney düğün günü başı kesilerek öldürülen gelin davasına çok farklı bir bakış açısı getirerek olayı çözüme kavuşturuyor. Sonunda ise kitabın ismi kafanıza geliyor ve “Vay be !” diyorsunuz. Kitap için benim verdiğim puan 5/5 oluyor.

9 – Peter Pan Ölmeli

Peter Pan Ölmeli

Peter Pan Ölmeli

Yeni bir John Verdon kitabı daha sizleri bekliyor. Bu kitapta David Gurney imkansız cinayetleri işleyen Peter Pan lakaplı Yunan katilin peşinde koşturuyor. Olayın çözümünde Ankara’dan gelen bilgiler de etkili oluyor. Polisiye kitaplar arasında okumanız gereken kitaba verdiğim puan 5/5 oluyor.

10 – Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

Beyoğlu'nun En Güzel Abisi

Beyoğlu’nun En Güzel Abisi

Polisiye kitaplar dediğimizde kuşkusuz Türk yazarların başında Ahmet Ümit gelmektedir. Yarattığı Başkomiser Nevzat karakteri ile Beyoğlu’nda yılbaşı gecesi işlenen cinayeti çözmeye çalışıyoruz.  Daha fazla açıklama yapmaya gerek duymuyorum 5/5 verdiğimi belirtiyorum.

11 – Elveda Güzel Vatanım

Elveda Güzel Vatanım

Elveda Güzel Vatanım

Yine Ahmet Ümit kaleminden çıkan Elveda Güzel Vatanım, İttahat ve Terakki üyesi Şehsuvar Sami’nin Cumhuriyet rejimi ile olan ilişkisini konu alıyor. Zamanın olaylarını ve saf aşkı harika bir şekilde anlatan kitaba 5/5 puan veriyorum.

 

,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

Daha fazla Kişisel, Kitap
zamnlama
Zamanı İyi Kullanmanız İçin Kullanılabilecek Araçlar

Zamanı İyi Kullanmanız İçin Kullanılabilecek Araçlar Zamandan tasarruf etmek hayatı daha dolu yaşamamızı sağlar. Böylece rutin hayatımızda gereksiz, hiçbir faydası...

234926
Etkili Görseller İçin Ücretsiz Fotoğraf ve Font Kaynakları

Etkili Görseller İçin Ücretsiz Fotoğraf ve Font Kaynakları   Geniş bir fotoğraf arşiviniz var, düzenli olarak fotoğraf çekiyor. Fotoğraflarla oynamayı...

Kapat