Ayhan 14 Temmuz 2014 Android

Merhaba Arkadaşlar,

Bu yazımla beraber Android Programlamaya başlıyorum. Bu yazımda Programlamaya başlayabilmek için yapılması gerekenleri,indirilmesi gereken dosyaları ve takip edilmesi gereken adresleri anlatacağım. İleriki yazılarımda da sıfırdan program yazmaya başlayacağız.

Genel olarak Android işletim sisteminden bahsetmek gerekirse,bu yazıyı okuyup ne olduğunu bilmeyen yoktur ama adettendir,Google ve özgür yazılım toplulukları tarafından 2007 oluşturulmuş Linux tabanlı bir mobil işletim sistemidir. o günden beri açık kaynak kodlu olarak gelişimini devam ettirmektedir.

Android herkesin elinin altında olan ve çoğu kişinin programlamaya kalktığı bir platform haline gelmiştir.Bu nedenle gelişimi hızlı ve birazda karmaşık olmaktadır. Android işletim sistemi için yazılım yazmak isteyenler öncelikle Java diline,en azından temellerine,hakim olmalıdır. Çünkü temel olarak Java dilini benimsemiştir. Çeşitli şekillerde C++ ve C# ile de yazılım geliştirmek mümkün olasa da temelde Java ile ilerlemek kaynak açısından çok yararlı olacaktır.

Bu yazıyı okumaya devam ettiğinize göre artık programlama için gerekli dosyaları ve kurulumları indirebiliriz. Android geliştirmek için genellikle Eclipse Geliştirme ortamı kullanılmaktadır. Eclipse üzerine eklenti olarak Android SDK(Yazılım Geliştirme Kiti) kurulur ve Android programlama için işlemlere başlanır.Ancak Eclipse ortamı yazılım geliştirmek için uygun olsa da tasarım için yeterli esnekliğe sahip olmayan bir yapıdaydı. Bu nedenle Google yıllar sonra nihayat kendine özgü Geliştirme ortamını çıkarttı. Şu anda Beta aşamasında olsa da ben onu tercih edeceğim. Hem ilerisi için göz aşinalığı olur hem de tarihe tanıklık etmiş oluruz. Artık aşağıdaki linkten doyayı indirip kurabilirsiniz. 360Mb boyutundaki dosyayı indirip kurulumunu gerçekleştirin.Kurarken dikkat etmeniz gereken özel bir nokta bulunmuyor.
android-studio

Android Studio İndir

Yazılımı yüklediniz ve tamamlandıktan sonra açmak için tıkladınız.Büyük ihtimalle bir uyarı mesajı alacak ve çalıştıramayacaksınız. Bunun nedeni bilgisayarınızda JDK(Java Geliştirme Kiti) olmamasıdır. Bu nedenle aşağıda linke tıklayıp işletim sisteminize uygun JDK indirin. Yaklaşık 150Mb boyutlarında olacaktır.

JDK İndir

Yüklediniz daha sonra tekrar Android Studio çalıştırmaya çalıştınız.Ancak yine hüsran.Maalesef karşınız şu hata çıkacak. Ama telaşa gerek yok bu yazıda hepsinin çözümü var.

No JVM installation found. please install a 64-bit jdk

Bu hatadan kurtulmak için aşağıdaki adımları tek tek uyguluyoruz.

 • Android Studio’nun Kurulu olduğu dosyaya gidip studio.bat dosyasını çalıştırın
 • Bir Komut ekranı gelecek.O açık dursun ve Bilgisayarıma sağ tıklyıp Özellikler Seçin ve oradan Gelişmiş Sistem Ayarları’na tıklayın
 • Çıkan bölümden Ortam Değişkenlerine tıklayın ve açılacak alandan altta Yeni seçeneğine tıklayın
 • Açılan formda değişken ismi olarak JAVA_HOME yazın
 • Alttaki adres kısmına da JDK ‘nın kurulu olduğu dosya konumunun adresini yazın.Benim için C:\Program Files (x86)\Java\jdk1.8.0_05
 • Tamam diyerek dosyaları kapatın.Açılı olan komut ekranınını da kapatıp bir daha açın.Sonra studio.exe kısayol oluşturup masa üstüne atalım.Artık işlemimiz tamamdır ve çalışmaya hazırız.
 • Artık Android yazılım geliştirmek için gerekli tüm hazırlıklarımız tamam.Bundan sonra Android Studio girip Yeni Proje diyerek yazılıma başlayabiliriz.
  Android Programlama sırasında takip etmeniz gereken en önemli kaynağınız Android Developer olacaktır. Diğer kaynakları da zaten araştırırken edinirsiniz.

  Bundan sonraki yazımda artık örnek projelerle ileryeceğiz.O zamana kadar takipte kalın ve sorularınız varsa yorumlardan iletin.

  Yazar :

  Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.  Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

  YORUMLAR

  1. mert

   2 sene ago  

   your android sdk is missing out of date or is missing templates hatasını alıyorum.

   • Ayhan

    2 sene ago  

    Sanırım şu anda aktif olarak eclipse ile androd kullanıyorsunuz. Hatanın sebebi bu büyük ihtimal ile

  2. Halil

   2 sene ago  

   studio.bat dosyası yok. Onu içne ne yazarak oluşturacağız.

   • Ayhan

    2 sene ago  

    Onun direk olması gerekli bir daha kontrol etmelisiniz

  3. atehaa

   2 sene ago  

   Adam haklı dosya maalesef yok. Bütün *.bat şeklinde de baktım.

  4. ercn

   2 sene ago  

   .bat dosyası malesef yok arkadaşlar..

   sunu deneyebilirsiniz :
   Start menu > Computer > System Properties > Advanced System Properties.
   Advanced tab > Environment Variables add a new system variable
   Variable name : JAVA_HOME
   Variable value : C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_21 (dosyanın konumu ve sürümü pcye göre değişir)

   Ayhan bey güzel bir paylaşım teşekkürler.

   • Ayhan

    2 sene ago  

    Teşekkür ediyorum. Ben kurarken vardı. Ancak hala eski sürüm kulandığım için bunu bimiyordum. Buna göre kurabilirsiniz o zaman :)

  5. best54

   2 sene ago  

   android de kapsamlar oldukca genişledi konulara hakim olan arkadaşlara teşekkür ederiz bilgileri için.

  6. Eren

   2 sene ago  

   Ben eclipse kullanıyorum Android Studio’da deneyeceğim.

  7. ibrahim arif

   1 sene ago  

   your android sdk is missing out of date or is missing templates hatası alıyorum nasıl düzeltebilirim?