Ayhan 23 Mayıs 2016 Tanıtım

Altın hesabı nedir derseniz bir çeşit vadesiz mevduat hesabıdır. Bu sistem ile bankalar müşterilerine gram ve santigram şeklinde altın alıp saklama imkanı sunmaktadır. Yatırım yapmak isteyen müşteriler bankaya altın hesabı olarak para yatırır ve bu para bankada altın cinsinden gramaj olarak hesapta gösterebilir.

Bu sistem müşteriye güvenli olarak Dolar ya da Euro cinsinden de altın alıp satma imkanı sağlıyor.

Altın hesabı

Altın hesabı

Peki bu sistem nasıl işliyor,  neden ortaya çıktı?

Merkez Bankasının bankalara zorunlu karşılıkları altın olarak tutabilmesinin yolunu açması ile bu sistem ortaya çıktı.

Bilindiği gibi altın fiyatları bölgeden bölgeye değişen bir esneklik gösteriyor kuyumcular odasının belirlediği fiyatı kuyumcuları bazen aşağı ya da yukarı çekebiliyor. Banka altın hesabı ile bölgeler arası fark olmadan ve bankanın rekabet gücüne göre biraz daha uygun fiyat sağlanarak altın alım satımı yapma imkanı sağlıyor.

Sistemin faydaları:

Bu sistem ile zamanı geçen gramajı azalan altın olma ihtimali ortadan kaldırıldı. Bu sisteme işçilik maliyeti de olmadığından fiyat aşağı çekilebilmiştir. Altınlarınızın çalınması ihtimalinden korkmanıza gerek kalmaz. Yatırımınız güvendedir. Bu sistem sayesinde müşteri yirmi dört saat kesintisiz bir şekilde altın alım satımı yapabilir. Zaman mekan kısıtlaması olmadan yatırımını gerçekleştirebilir.

Tüketici ayrıca vadeli hesaba çevirip altının zamanla değerlenmesini sağlayabilir. Çevrim içi gerçekleştirilen bir işlemdir ve yanlış ölçüm riski ortadan kalkar. Altın hesabı sahipleri bu sistem sayesinde daha düşük gramajlar üzerinden de yatırım yapabilir.

Sistemin dezavantajları:

Bazı bankalarda altın hesabı açtırabilmek için bankanın belirlediği minimum miktarı almak gerekiyor. Bu miktarın altında alımlarda altın hesabı açılmıyor ya da mevcut hesaba alım yapılamıyor. Fakat minimum alım tutarı yaklaşık 10 lira ya da muadili şeklindedir. Bu nedenle az bir tutarla da hesaba altın alımı yapmak mümkün olabilmektedir.

Bankaya ayarı şekli ne olursa olsun getirdiği altının diyelim ki 100 gr olduğunu kabul eden müşteri bankadan bunu tekrar isteyemiyor, çünkü yatırılan ürün bankada eritilip 24 ayar halinde külçelere dönüştürülüp saklanıyor.

Ekonomist co sitesinde yer alan bu bağlantıdan altın hesabıyla ilgili detaylı bilgilere ulaşabilir ve altın hesabı nasıl açılır öğrenebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

Daha fazla Tanıtım
Siccin 2
Siccin Serisi Filminin Devamı Siccin 3 Vizyona Giriyor

Bazılarımız için oldukça farklı ve özel olan filmler vardır. Bunlar genellikle yapımcılar tarafından da seri film olarak karşımıza çıkar. Etkileyici...

Resimli Kelime Bulmaca Cevapları
Eğlenceli Zaman Geçirmek İstediğinizde

Bilgisayarın dünü ile günümüzdeki halini kıyasladığım zaman kat ettiği yola inanamıyorum. İlk zamanlarda oynadığımız oyunlardan günümüzdeki oyunlara çok ciddi gelişmeler...

Kapat