Ayhan 8 Kasım 2015 SEO

1 – Alan Adının SEO’ya etkisi

Alan adı diğer bir adıyla domain alırken dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Bir alan adı almadan önce düşünmeniz gereken en önemli kıstas seo’dur. Alan adı en önemli seo kriterlerinden biridir. Eğer Google da sizin alan adında bir kelime aratılıyorsa sizin sitenizin üst sıralarda çıkma şansı çok yüksektir.

alan-adi-seo-810x455

 

Ancak sitenizin ismi uzun ve şık durmayabilir. Bazı webmasterlar alan adlarında kendi özel marka isimlerini alıp daha uzun soluklu seo çalışmaları yaparak istediği anahtar kelime de üst sıralara çıkıyor. Alan adı alınırken sizin için marka ismi mi önemli yoksa anahtar kelime ismi mi önemli karar vermelisiniz.

Film sitelerine baktığımızda genelde çoğu sitede “film izle” kelimeleri geçiyor. Bunun yanında bicaps, aedn gibi kendi markalarını oluşturan daha akılda kalıcı doğrudan trafiği yüksek olan film siteleri de bulunuyor. Google’da rekabetin kızıştığı şu dönemlerde kendi markasını oluşturup doğrudan trafik almak çok daha başarılı bir sitenizin olacağını gösterir. Ancak seo bakımından daha fazla çalışmanız gerekecektir.

domain-secimi

Bunun yanında Google pagerank olayı vardır. Google pagerank’i yüksek alan adları daha hızlı trafik alır. Çünkü bu alan adlarının indekslenme hızı yüksektir. Alan adları alırken pagerank’i yüksek domain almak seo açısından sizi 1 adım öne götürür. Rakiplerinize karşı büyük farklar atabilirsiniz. Pagerank’i yüksek alan adları şu şekilde oluyor. Bazı eski sitelerin kapanması ile alan adının sahip olduğu pagerank değeri de aynen kalıyor. Alan adı açığa düştüğü zaman alırsanız pagerank’li domain sahibi olabilirsiniz. Bu alan adının daha önceden aldığı trafikler ve Google tarafından verilen değer halen devam etmektedir. Bu yüzden pagerank’i yüksek sitelerden alınan linkler daha değerli oluyor.

, , ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 1 sene ago  

  Güzel içerik devamını bekliyoruz Ayhan bey.

 2. 1 sene ago  

  Alan adının seoya çok etkisi vardır. Hiç bir çalışma yapmadan alan adı içeren domainli sirem ilk sırada.

 3. 1 sene ago  

  yaklaşık 1 ay önce kurduğum sitemdaki bir sayfanın seo title’i istediğim gibi çıkmıyor google aramalarında. Title ve description için seo yoast pluginini kullanıyorum. Title içeriği uygun şekilde oluşturlmuştur. Hatta bir kaç kez farklı title’larda denedim ancak sonuç alamadım. Bu konuda bana bir öneriniz olabilir mi?

 4. 8 ay ago  

  Başarılı bir yazı. Tam bu sebeple alan adımızı itina ile seçtik.

 5. 6 ay ago  

  Günümüzde SEO’nun yeri oldukça önemli ve önem kazanmaya da devam ediyor. Alan adınında hedef kelime içermesi SEO açısından oldukça önemli. Bu yönde seçimler yaparak girişimlerde bulunmak fayda sağlayacaktır.

Daha fazla SEO
SEO
Yeni Projeler İçin SEO Stratejisi

Yeni projelere başlangıç yapan kişiler, içlerindeki başarı heyecanı ve projeye odaklanmaları nedeniyle SEO stretejisi belirlemeden projelerine başlıyor ve belli bir...

Blog Yorumlarının Faydaları
Blog Yorumları Yaparak Değer Katın, Değer Kazanın

Blog yorumları konusu aslında birçok noktadan bir sitenin gelişimini etkileyen ve çoğu zaman webmasterlar tarafından atlanan veya yanlış uygulanan bir...

Kapat