Ayhan 30 Eylül 2015 Sosyal Medya

Eğer bu yazımı bilgisayar üzerinden okuyarsanız dikkatinizi çekmek istediğim bir nokta var. Kullandığınız tarayıcılar arasında bir geçiş yapın. Eğer içlerinde sosyal medya siteleri bulunmuyorsa, siz dünya genelindeki azınlıktan birisiniz. Çünkü araştırmalara göre internet kullanıcısının %74‘ü sosyal medya kullanıyor. Ve büyük ihtimalle kullanmadan duramayanların oranı da hiç az değildir.

Sosyal Medya Çılgınlığı

Sosyal Medya Çılgınlığı

Bu yazımda hedef aldığım kitle internet sitesi sahipleri ve bloggerlar olduğu için olayı o yönden ele almak gerekli elbette. Ben bu konuya şöyle bakıyorum açıkçası. Eğer her dört kullanıcıdan üçü sosyal medya kullanmadan yapamıyorsa, neden bu kitleye ulaşmayalım.

Ulaşmasına ulaşalım ama bu konu biraz zor oluyor. Çünkü herkes bu kitleye ulaşma peşinde ve aslında bu kitlenin sadece küçük bir bölümü sizin yazdığınız konularla ilgili. Bu nedenle düzgün bir sosyal medya stratejisi yürüterek büyümeye çalışmak gerekiyor. O zaman adım adım sosyal medya yönetimini ele alalım.

1 – Kendinize Uygun Sosyal Medya Mecralarını Belirleyin

Hangi Sosyal Medya Mecrası

Hangi Sosyal Medya Mecrası

Olabildiğince tüm sosyal medya mecralarını kullanmanız siteniz veya girşiminiz için çok yararlı olacaktır. Ancak bu aşamada kendi hedef kitlenize uygun mecraları belirlemeniz odaklanma açısından çok önemlidir. Çünkü kimi alan için Tumblr ve Pinterest en önemli sosyal medya siteleri iken, bazı durumlarda ise neredeyse hiç önemi yoktur. Bu nedenle efektif çalışma yapmak amacıyla kendize uygun mecraları belirleyip o alanlara özel stratejiler geliştirmelisiniz. Bu adımı geçmeden ufak bir ipucu vereyim. Daha sonra bu konuyu ele alan bir yazı da yazarım.

Facebook etkileşimin en yüksek olduğu sosyal medya mecralarının başında !

2 – Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin

Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin

Hedef Kitlenizi Doğru Belirleyin

İnternet kullanımının artması ile birlikte aynı oranda sosyal medya kullanımı da artmaktadır. Dolayısıyla bu deniz içinde boğulmamak adına, hedef kitlenizi doğru belirleyin. Bu sayede yapacağınız çalışmalar ve yatırımlar daha verimli olacaktır. Unutmayın etkileşimde olmayan 100.000 kişiden ziyade etkileşime giren 10.000 kişi daha değerlidir.

Bu konuyu belkide güncel hayattan örnek vermek gerekir. Sizin bir et satıcısı olduğunuzu düşünün. Sırf fazla kişiye kendinizi göstermek için vejeteryanlara da reklam yapmak mantıklı mıdır? 100.000 vejeteryan sizi göreceğine, 1000 tane mangalcı görsün daha iyidir :)

3 – Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Hedef Kitlenizi İyi Tanıyın

Hedef kitlenizi tanımak size hem kendi kitlenizi oluşturmak için yardımcı olacak, hem de oluşan kitlenizi korumanızı sağlayacak. Çünkü kişilerin bir sayfayı beğenmesi ve hesabı takip etmesi kolay olabiliyor. Ancak paylaşımlarınız takipçilerinize hitap etmezse etkileşiminiz düşer ve takipçilerinizde aidiyet duygusu eksik kalır. Belki de takibi bırakırlar. Bu nedenle siz nasıl bir yapıda olursanız olun hedef kitlenize uygun paylaşım yaparak ilerlemenizi kolaylaştırabilirsiniz.

Unutmayın bu hedef kitleyi siz kendiniz belirlediniz ve artık kitleyi takipçiye dönüştürme vakti geldi. Bu aşamada hayran kitlenizi analiz etmelisiniz. Özellikle cinsiyet oranı, yaş ortalaması ve eğitim durumu ilk bakmanız gereken unsurlardır. Çünkü bu üçünün bileşkesi size paylaşımlarınızın yönünü gösterecektir.

4 – Onlarla Etkileşimde Bulunun, Paylaşın

Paylaşın

Paylaşın

Artık bir kitleniz oluştu ve kitlenizi analiz ettiniz. Artık yapmanız gereken nokta kitlenizin özelliklerine uygun olarak paylaşımlarda bulunmak olacak. Uygun paylaşımlardan kastım hem içerik hem de zamanlama oluyor.

İçerik konusuna gelecek olursak kitlenizin özelliklerine göre içerikler belirlemelisiniz. Kısacası onlar sizden ne bekliyor bilmelisiniz. Yaş ortalaması 17 olan bir kitleye yapacağınız paylaşımlar ile 30 olan kitleye yapacağınız paylaşımlar aynı olmamalı. Üstelik KONU AYNI OLSA BİLE ! 

Sadece içerikleri doğru seçmek yeterli olmayacaktır. Aynı zamanda paylaşım zamanlaması da etkileşimi doğrudan etkiliyor. Sonuçta insanların sizin paylaştıklarınızı görmeyecekleri zamanda yapacağınız paylaşım çok da etkili olmayacaktır. Bu nedenle kitlenizin sizi takip ettiği zamanları iyi analiz edin.

Aslına bakarsanız sosyal medya paylaşım stratejileri tamamen ayrı bir yazı konusu ve uygun zamanda ele almak istiyorum.

Bu yazım da biraz uzun oldu sanıyorum. Ama artık bir temel oluşturduğumu düşünüyorum. Unutmayın bunlar benim bilgi ve deneyimlerim. Uygulayıp uygulamamak size kalmıştır. Neyse daha fazla uzatmadan yazımı sonlandırayım. Yorumlarınızı eksik tutmazsanız  ve eğer yazımı beğendiyseniz konuya uygun olarak sosyal medyada paylaşırsanız sevinirim :)

Diğer yazılarıma da bir göz atın lütfen…

 

 

 

Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 2 sene ago  

  Kullanıcı faydasına ücretsiz yazılımlar dağıtsak nasıl duyuracağız ki bunu?

  • 2 sene ago  

   Bu aslında strateji gerektiren bir durumdur. Biraz da yazılıma bağlıdır. Eğer gerçekten işe yarayacak bir yazılımsa biraz da viral yayılmasını sağlamanı gerekiyor.

  • 1 sene ago  

   Merhaba;

   http://oguzveliyavas.com/ üzerinden bir irtibata geçin isterseniz. Arkadaşla görşürsünüz. Ben uygun olamayacağım bu süreçte vakit olarak.

 2. 1 sene ago  

  Ayhan hocam ellerinize sağlık. Hedef kitle konusu çok önemli ve kesinlikle en çok önemsenmesi gereken kriter.

 3. 1 sene ago  

  Hocam ellerinize sağlık. Önerilerinizi dikkate alacağım. Saygılar.

 4. 1 sene ago  

  Merhaba, elinize sağlık gerçekten okuyucuya bilgi veriyor. Ülkemizde bu tür özgün paylaşımları görmek ve kişilerin geliştiğini görmek gerçekten gurur verici. Başarılarınızın devamını diliyorum sağlıcakla kalın.

 5. 11 ay ago  

  Çok güzel ve işe yarar bir anlatım olmuş teşekkürler.

Daha fazla Sosyal Medya
Facebook Reklam
Facebook Reklamı Nasıl Verilir ?

Eğer bir internet sitesi sahibiyseniz ve şu ana kadar henüz Facebook reklamlarını kullanmadıysanız çok geç kalmadan bu yazıyı görmeniz yararınıza...

Kapat