Anasayfa Teknoloji 3D Yazıcı Ve Modelleri Hakkında Bilgi

3D Yazıcı Ve Modelleri Hakkında Bilgi

4 Dakikada Okunur
0
0
66
3D

3D yazıcılar, sanal ortam içinde tasarlanan her hangi bir tasarının katı, somut formda basılmasını sağlayan aygıtlardır. Birçok özellikteki hammaddenin kullanılması ile gerçekleştirilen 3 boyutlu baskılar son zamanlarda en fazla rağbet gören basımlarıdır.

3D
3D

Buradan 3D yazıcıları ve modelleri hakkında detaylı bilgiye ulaşabileceğiniz gibi gelin şimdi sizlere bu modellerin özelliklerinden biraz bahsedelim.

3 Boyutlu yazıcılar değişik tekniklerde ve türlerde baskı yapmaktadırlar. Özellikle 2010 yılı ve sonrası adı sıkça duyulmaya başlayan ve pek çok firma tarafından da büyük rağbet gören 3 boyutlu tasarımlar beraberinde 3d yazıcıları da gündeme getirmiştir. Günümüzde pek çok girişimci firmanın teknolojiye yatırım yapması sonucu gündeme gelen 3D yazıcıları, mühendislik başta olmak üzeri pek çok alana göre tasarlanmış farklı modellere sahiptir.

3D Yazıcı Modelleri Ve Uygulama Alanları
Günümüzde 3d teknolojisinin kullanıldığı alanlar çeşitlilik göstermektedir. Bunlar; Mühendislik, sanat, kalıplama, kuyumculuk, inşaat, dental, kalıplama gibi alanlardır. Her bir alana göre 3D yazıcı modelleri farklı özellikler taşır. Bunlardan bir kaçı ise şu şekildedir;

Zortrax M200
Mühendislik uygulamalarında kullanılır. Maket ve model üretimi gibi yüksek hassasiyet ve pürüzsüz prototip gerektiren üretimlerde kullanılır.

Fromlabs Form2
Yüksek çözünürlükte 3d modeller üreten bu yazıcı modeli, 3 boyutlu cam tasarımlarınıza hayat vermenizi sağlar.

DeltaWasp
Yüksek hız özelliğine sahip olması ve elektrik kesintisinden etkilenmemesi gibi özellikleri nedeniyle oldukça fazla tercih edilen bu yazıcı modeli, seramik tasarımların 3 boyuta taşınmış halidir.

Bilgisayar ortamında tasarlanan 3 boyutlu tasarımların farklı özellikteki malzemelerle somut bir biçimde hayat bulmasını sağlayan 3d yazıcılar, 80’li yıllarda ilk olarak tasarlanmış ancak teknik gelişimler neticesinde bugün ancak hak ettiği yeri bulabilmiştir. Aynı zamanda büyük bir kolaylık sağlayan bu yazıcı modelleri sayesinde bir ürünün piyasaya çıkmadan önceki son halini görmeniz mümkündür. Bu yazıcı modellerinin üretiliş amacı da aslında budur. Bu sayede yapılan tasarımlarda seri üretime geçmeden önce yazıcı çıktısı alınarak tasarının elle tutulduğunda nasıl bir şeye benzediği kolaylıkla görülebilmektedir.

Daha fazla ilgili makale
 • Patent Tercüme

  Patent Tercümesinde Uyulması Gereken Kurallar

  Özellikle yurtiçi ve yurtdışı alışverişlerde zorunlu olarak patent tercüme işlemi yapılmas…
 • Hepsipay

  Fraud Kontrolü

  Günümüzde internet üzerinden yapılan işlemlerin artmasından dolayı ‘Fraud’ yani dolandırıc…
 • İyzico

  Yeni Nesil Sanal POS Hizmeti: iyzico

  Sanal POS, internet üzerinden banka kartları ya da kredi kartları ile ödeme alabilme imkan…
Yazardan daha fazla Ayhan KORKMAZ
Load More In Teknoloji

Cevap Yaz