Ayhan 15 Şubat 2016 Bloglama

BLOG 2016 YILININDA DA HAYATIMIZIN BÜYÜK BİR PARÇASI OLACAK

Hayatımızın büyük bir parçasını oluşturan ve giderek artan önemiyle vazgeçilmezimiz olan blog, 2016’da da bu özelliği kaybetmeyecek gibi duruyor. Öncelikle blog nedir dersek genellikle güncelden eskiye doğru sıralanan yazı ve yorumları yayınlandığı web tabanlı bir yayını belirtir. Genellikle her gönderini sonunda yazarın adı ve gönderi zamanı belirtilir.

Yayıncının seçimine göre okuyanlar tarafından yorum yapılmasına da olanak tanınabilir ki bu yorumlar blog kültürü için çok önemli bir dinamiktir ve okurla yazar arasında iletişimi sağlar. İlk zamanlar bu bloglar elle yazılıp güncellenirken artık günümüzde bu iş için tasarlanmış özel yazılımlar kullanılmakta.

Ücretsiz Blog Servisleri

Blog kullanımı 1999 yılında Blogger’ın bu hizmeti vermeye başlaması ve kısa bir süre sonra da ücretisz hale getirmesi her yerde yangınlaşmasını sağlamıştır. Blog geçmişi çok eski değil ama ciddi bir araştırma kurumu olan Jupiter Research ‘ün 2005 yılında yaptığı araştırmaya göre blog sitesi sahiplerinin yarısının yıllık geliri 60.000 doların üzerinde ve aynı araştırmaya göre blog okuyanların %60’ı erkek, blog okuma alışkanlığı olanların %73’ü ise uzun bir süredir internet bağlantısına sahip.

Bu gelişime destek olan Google arama motoru Blogger’ı bünyesine kattı ve Google araç çubuğuna ziyaret edilen sayfanın adresini doğrudan bloga girmeyi sağlayan “blog this” tuşu yerleştirdi. Bunu yanı sıra Microsoft’un Windowa Live Spacer adlı blog sistemi de MSN üyelerine sunulan Windows Live Messenger hizmetine ilişkilendirilince ciddi bir şekilde yayılma gösterdi.

Bu gelişmelerin ardından kendini herkese kabul ettiren blog kültürü 2016 yılında da aynı özelliğini korumaya devam edecek gibi. Hergün gelişen teknoloji ve bu işe önem veren firmaların artması sayesinde bloglar insanların sesi olmaya çalışıyor. Paylaşım yapmaktaki sağladığı özgürlük ise yadsınamayacak kadar büyük. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de gereken önem verilmiş 2005’te hizmet vermeye başlayan Türkçe blog servisi Blogcu.com 2 sene içinde 370 bin üyesi ile Türkiye’de en çok okunan 10. İnternet yayını olmayı başarmış ve birçok önemli şirket ve kuruluşa örnek olmuştur.

, ,
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. 1 sene ago  

  Bloglar bilinirliğini yitirse de işe yaradığı sürece platform değişikliği yapmaya gerek olmadığını düşünüyorum. Bununla birlikte son yıllarda bloglara olan ilgi fazlaca arttı ve bu uzun yıllar bu şekilde gidecek gibi görünüyor.

  Bu arada 15 günde bir mi (ya da bu aralığa yakın zaman dilimlerinde) paylaşım yapıyorsunuz?

 2. 1 sene ago  

  Aynen ben görünüşünüze katılıyorum, blog kültürü, yapısı gereği 2016 yılında ve hatta daha sonraki uzun yıllardaki dahi hayatımızdan çıkmayacak. Çünkü, insanlar; İnternet dünyasında özgürce yazabilmeyi, içerikler oluşturmayı ziyadesiyle seviyor.

 3. 8 ay ago  

  Bu iş keyif işi, hobi olduğu sürece blogcuların hep hayatında olacak. Kimse okumasa dahi içimi dökmek güzel bir şey. Yıllar sonra geriye dönüp neler düşünmüşüm görmek hoş olacaktır.

  • 8 ay ago  

   Aynen öyle, dediğin gibi internetin temel yapı taşları bloglar ve öyle kalmaya devam edecekler.

Daha fazla Bloglama
Medium Nedir
Medium Blog Platformu ve Geleceği

Blog dünyasına nispeten geç başlayan arkadaşlardanım ve mesleğim gereği, eğitim hayatım boyunca hiç bu dünya ile alakam olmamıştı. Bu da...

Podcast
Podcast Nedir ? Podcast Yayını Nasıl Yapılır?

Aslına bakarsanız uzun sürelerdir internet yayınlarını takip ediyorum. Ve bir yıldır da tavsiyelazim.com üzerinde yazılı yayıncılık yapıyorum. Ama sürekli olarak görsel...

Kapat