Ayhan 12 Şubat 2017 Bloglama

Her yeni yıl ile birlikte blog yazarları arasında, bu yıl  kişisel bloglar önemini koruyacak mı tartışması popüler hale geliyor. Ben bu konuyu tartışmaya değer görmediğim için konuyu bir adım öne götürerek 2017’de daha çok okunan kişisel blog sahibi olmanız için işinize yarayacağını düşündüğüm şeyleri sizlerle paylaşmak istedim. Tabi burada bazılarınızın aklına kelin merhemi olsa konusu gelecektir. Evet, ancak burada yazacaklarım aynı zamanda blogumu daha okunur hale getirmek için yapmayı planladıklarım olacak. Sene sonunda hep birlikte başarılı olduk mu anlayacağız. İsterseniz fazla uzatmadan listemize girelim.

Kişisel Blog

Kişisel Blog

1 – Blogunuzu Güncel Tutun

Her zaman blogumu geliştirmek için kendimi okuyucu olarak düşünüyorum ve ben güncelliğini korumayan bir blogu takip etmek istemem. Sonuç olarak blog okunmak için var ve okunacak yeni bir içerik yoksa, o blog da yoktur okuyucu için. Bu nedenle 2017’de en az her hafta bir yazı ile blogunuzun güncelliği koruyun.

2 – Sosyal Medyayı Aktif Kulanın

Bu madde artık çok sıradan gelmeye başladı biliyorum. Ancak bu maddede söylemek istediğim diğer kişisel blog yazarları ile etkileşime girmenizdir. Takip ettiğiniz yazarların beğendiğiniz konularını sosyal medya hesaplarınızdan paylaşarak hem kendi okuyucularınıza kaliteli içerikler sunarsınız. Hem de paylaştığınız kişinin dikkatini çekersiniz. Haydi durmayın siz de paylaşın. Mesela bu yazımı paylaşarak başlayabilirsiniz :)

3 – Medium Platformunu Aktif Kullanın

Medium bana göre 2017’de gelişmesini katlayarak arttıracak bir blog platformu. Bu platformda kolayca hesabınızı açıp yazdığınız yazıları orada da paylaşarak, platform içindeki takip sistemi sayesinde daha hızlı yayılmayı sağlayabilirsiniz. Bunun yanında yazıların altına kendi blogunuza link vererek tanınırlığınızı arttırabilirsiniz.

Medium Blog Platformu ve Geleceği

4 – Yorum Yapın Değer Katın

Çeşitli blog ve kişisel blog yazarlarının  yazılarına yorum yaparak hem o kişilerin yazılarına değer katın, hem de yorumunuzdan etkilenen okuyucuların sizin blogunuza gelmesini sağlayın. Bu yöntem ile aynı zamanda da kaliteli backlinkler elde edeceğinizi unutmayın.

Blog Yorumları Yaparak Değer Katın, Değer Kazanın

5 – Sözlükleri Kullanın

Üyeliğinizin bulunduğu sözlüklerde aktif yazılar yazın. Bu sayede kendi yazdığınız konularla ilgili başlıklarda yazılarınızı referans gösterebilirsiniz. Bu sayede hem çok fazla ziyaretçiye ulaşırsınız hem de kaliteli backlink kazanırsınız.

6 – Farklı Bloglara Misafir Yazar Olun

Misafir yazarlık, 2017 yılında hala geçerliliğini koruyacak bir yöntem olmaya devam edecektir. Takip ettiğiniz bloglar arasından misafir yazar kabul eden bloglara yazılar hazırlayarak kendinize ve yazdığınız bloga değer katabilirsiniz. Eğer bu madde size mantıklı geliyorsa, blogumda misafir yazarlık yapabilirsiniz. Tek yapmanız gereken daha önce yayınlanmamış, okuyucularımın ilgisini çekecek ve en az 500 kelimelik bir yazı ile benle iletişime geçebilirsiniz.

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar :

Elektrik-Elektronik mühendisiyim. 2 yıldır bu blogda yazıyorum. Ve 6 aydır aktif olarak internet siteleri yönetiyorum. Kişisel olarak da teknoloji ve fotoğrafçılıkla ile ilgileniyorum.Beni sosyal medya hesaplarım üzerinden takip edin:

YORUMLAR

 1. MSP

  2 ay ago  

  Güzel, sade, anlaşılır ve dahi en önemlisi işe yara bir makale! Teşekkürler.
  Başarılarınızın devamını dilerim.

 2. 2 ay ago  

  Blog yorumlarında dikkat edilmesi gereken nelerdir Ayhan hocam? Ters tepmesin :)

 3. 2 ay ago  

  Kısa ve öz bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim. Sosyal medyada aktiflik gözlemlediğim kadarıyla göründüğünden çok daha fazla bir yer kaplıyor.

  • 2 ay ago  

   Yorumunuz için teşekkürler.

  • 1 ay ago  

   Yorumunuz için teşekkürler.

 4. 4 hafta ago  

  Ayhan Bey harika bir yazı olmuş elinize sağlık , Son maddedeki misafir yazarlık için talibim aynı şekilde sizden de beklerim :)

  • 4 hafta ago  

   Güzel yorumunuz için teşekkürler. Misafir yazarlık için mail yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

Daha fazla Bloglama
Yorum
Bir Yazıma Nasıl 164 Yorum Geldi

Blog yazarları olarak her yazımızın ilgi çekmesini, okunmasını ve okuyucular tarafından değer görmesini isteriz. Belki de bizi en çok üzen...

Podcast Yayını Nasıl Yapılır
Ülkemizde Neden Podcast Yayınları Yaygın Değil ?

Aslında bu soru yabancı blogları okurken denk geldiğim bir yazı (Burada) sonrası aklıma geldi. Yazıda Podcast yayınları yapmadan önce kendinize...

Kapat